Пређи на главни садржај

БИСЕР САКРАЛНЕ ЗАОСТАВШТИНЕ ГОРЊЕ РЕСАВЕ: представљена нова књига Стојадина Томића

 У порти манастира Манасија у околини Деспотовцу у оквиру програма манифестације 31. Дани српскога духовног преображења представљена је 11 књига завичајног публицисте Стојадина Томића из Деспотовца, капитално дело о манастирима и црквама у Горњој Ресави. Ова књига у издању библитеке “Ресавска школа” и Културно- просветне заједнице Србије на више од 500 страница, подељена у три тематске целине богато илустрована и детаљно опремљена представља мултидисциплинарно истраживање о духовности овог дела Ресаве.

 Догађају су поред аутора присуствовали и представници Културно- просветне заједнице Србије, општине Деспотовац, свештена лица, представници културних, образовних и привредних инстутиција, представници књижевног клуба Раковица, дечији песник Мирослав Кокошар и бројни грађани. 

Присутне је поздравио и о књизи говорио игуман манастира Манасија Павле који је захвалио свима који су помогли издвање ове књиге, а затим истакао њен значај.

Књига је веома лепа и сажета и у њој можете прочитати доста врло корисних и поучних информација, како о нашем манастиру, тако и манастирима и црквама нашег краја”, казао је игуман који је у знак захвалности Стојадину даровао икону Светог Деспота Стефана. 

 


КЊИГА ЗА СВА ВРЕМЕНА 

Рецезент књиге Милан Недељковић из Културно- просветне заједнице Србије, испред уредништва Хронике села истакао изузетан значај ове књиге којом се Стојадин на најлепши начин трајном вредношћу одужује завичају. Недељковић истиче да аутор у књизи истиче мисију цркава и манастира у служењу свом христољубивом народу, наглашавајући њихову саборну улогу и значај окупљања и очувања оног што је за српски народ кроз турбуленте периоде на овом простору најсветлије. 

У 33 насеља овог краја, постоји 17 односно 18 православних храмова, насталих од средњевекових периода па све до данашњих дана. За све њих аутор је истражио грађу, систематизовао је и представио у један јединствени бисер, целокупне сакралне заоставштине овог краја” каже Недељковић и додаје да је ово књига за сва времена.

 


Директорка библиотеке “Ресавска школа” Драгана Милутиновић Симић у свом обраћању казала је да су манастири и цркве сведоци успона и падова и део културе са којом се Србија поноси, као и да читајући странице Стојадинове књиге наилазимо на велико ауторово познавање историје, историје уметности и архитектуре.

Није то само попис села, ни парохијана то је представљање храмова и духовности, како световног живота око њих тако и духовног живота у њима. Прошлост не смемо заборавити, да бисмо дали праву вредност ономе чиме смо данас окружени.

Велики деспот владао је са мачем у једној руци, пером у другој, оставио нам је у наслеђе своје просветитељске идеје, знање, култура, уметност, најефикаснија средства у одбрани идентитета српског народа, зачетак српске писмености и духовности, заоставштина је коју библиотека “Ресавска школа” наставља издавањем књиге Манастири и цркве Горње Ресаве”, истиче Симић.

ТРАЈНА ВРЕДНОСТ ЗА БУДУЋЕ НАРАШТАЈЕ

За Стојадина прикупљање грађе и писање било је изазов јер се о томе није много писало.

Прикупљајући материјал закључио сам да свака богомоља од свог настанка и градње живи свој живот, има своје успоне и падове, богату духовну ризницу као и разарања и пустошења”, казао је аутор.


Књига има три целине, први део говори о Манасији и Белој цркви, у другом се описују цркве, а трећем су изнети биографски подаци већине свештенослужитеља.

Описани су манастири Манасија и Бела Црква 15. и 16 века, затим цркве које обележавају два, један и по и један век у Дворишту, Медвеђи и Сењском Руднику, као и цркве из 1/2 20 века у Стрмостену, Великом Поповићу, Миливи, Витанцу и католичка црква у Равној Реци. 

Томић истиче да су највећи кораци на изградњи нових храмова начињени у протекле две деценије, завршени су или су при крају радови на храмовима у Ресавици, Деспотовцу, Трућевцу, Сладаји, Кованици, Плажану, Пањевцу, Липовици, Поповњаку и Огњене Марије у Миливи.

Овом 11 написаном књигом, а десетој књизи о Горњој Ресави испунио сам завет према крају у коме живим од рођења и дао допринос да се истражи и сачува грађа Горње Ресаве, зато са задовољством оловку и папир препуштам младим генерацијама не да наставе где сам ја стао, већ да трасирају свој пут у прикупљању и презентовању завичајне грађе Горње Ресаве”, казао је Томић на крају свог излагања.

Усмено и доделом књиге захвалио се свима који су помогли издавање његових дела. У име дародаваца и Стојадинових пријатеља присутнима се одевен у народну ношњу обратио Љубиша Миљковић, некадашњи председник општине Деспотовац који је истакао Стојадинов рад и значај кога је упознао 1972. године у време док је обављао улогу председника Деспотовачке омладине.

 


 У знак захвалности Миљковић је Стојадину поклонио слику “Стари Деспотовац” дело уметнице Влатке Миленковић. Честитке поводом настајања књиге упутили су и игуманија Беле Цркве мати Павла и намесник ресавског намесништва протојереј - ставрофор Дејан Мидић. 

 У пратећем делу програма са неколико песама и премијерно песмом о Манасији присутнима се представио народни појац Милија Радивојевић Баја.

Текст и фото: М.Мирковић 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...