Пређи на главни садржај

ГРАН ПРИ "КОТ" ТЕАТРУ ИЗ БЕОГРАДА НА ДРУГОМ МЕЂУНАРОДНОМ ФЕСТИВАЛУ "СВИЛЕНА МАСКА"

На другом позоришном фестивалу омладинских позоришта "Свилена Маска" у Свилајнцу, Гран - При награду за најбољу представу добио је "Кот" театар из Београда, за позоришну представу "Камерна музика", чија је радња смештена у душевној болници, а представља глобалну метафору друштва данашњице.
ФОТО:ОПШТИНА СВИЛАЈНАЦ

Редитељка ове представе Слађана Тодоровић, казала је да су она и њена екипа провели диван дан у Свилајнцу који је крунисан наградом и додала је да представа носи важну поруку, која подразумева да у душевним болницама владају исти закони као и у друштву изван болнице и да често неправда побеђује. 
Награду за најбољу режију добио је Кире Георгиев за представу "Дома" позоришта из Македоније. Он је истакао да су са радошћу дошли да учествују на фестивал и да је веома значајно што је фестивал намењен младим људима.
"Драго ми је и што је публика препознала идеју представе, без обзира на језичке баријере", казао је Георгиев. 
Награда за најбољу мушку улогу отишла је у руке глумцу театра "Дис" из Бања Луке, Филипу Мијићу, за улогу у представи"Камен мудрости", док је награду за најбољу женску улогу добила Сања Несторовић за улогу у представи "Камерна музика", "Кот" театра из Београда. Она је за свилајначку телевизију казала, да награде, а и само учешће на фестивалима веома значи младим глумцима.
"Значи нам, јер можемо да путујемо, да обиђемо Србију и упознајемо нове људе, овде смо имали људе из Македоније и Бања Луке, то је стварно једна  феноменална ствар и штета што их нема више и у другим градовима", рекла је она.
Чланице жирија директорка Ресавске библиотеке Јелена Томић и глумица Срна Ланго, истакле су да су задовољне изведеним представама и организацијом фестивала. 
Књиге које су уручене на фестивалу награђенима обезбедила је Ресавска библиотека, а општина Свилајнац, Центар за културу и многи медијски пријатељи, помогли су да овим фестивалом буду задовољни и публика, и жири и организатори.
"Више од 500 гледалаца највише школске деце, пратило је позоришне представе различитих жанрова, зато мислим да је ово добар начин да се публици приближи уметност. То је идеална прилика и да се дружимо и ја очекујем да овај фестивал расте у годинама и да окупља све већи број учесника", казао је организатор фестивала, глумац Младен Миљковић.
На овом фестивалу у једном дану приказано је пет представа позоришта из Македоније, Бања Луке, Крагујевца, Смедерева и Београда, а у ревијалном делу представила се драмска секција Свилајначке основне школе. 

ИЗВОР:ТВ ЦЕНТАР


Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...