Пређи на главни садржај

У ОКВИРУ РЕСАВА ЕКО ФЕСТА 2018. ОДРЖАНА РАДИОНИЦА "ЗВУЦИ СВЕТА" И ИЗЛОЖБА "ПОНОВНА УПОТРЕБА У УМЕТНОСТИ"

Ресава еко фест који се више година одржава у Деспотовцу, у организацији удружења грађана "Наслеђе" а под покровитељством општине Деспотовац и ове године наставио је своје постојање. Догађаји ове културне манифестације подељени су у два дела. Први део био је посвећен едукацији, а подразуемвао је реализацију радионице "Звуци света" и изложбу скулптура и слика "Поновна употреба у уметности". 

Радионицу "Звуци света" осмилио је музичар Дуле Ресавац, а подразумева коришћење различитих инструмената, па и оних нових направљених од неких материјала које многи бацају.Ову радионицу пратио је велики број заинтересоване деце из Деспотовца. 

У оквиру Ресава феста, отворена је и изложба скулптура и слика "Поновна употреба у уметности". Изложбу је у галерији Центра за културу пригодним речима отворила директорка ове установе Влатка Миленковић, која је истакла да јој је драго што је велики број деспотовчана дошао да види ову изложбу на којој су приказани предмети који се више не користе, али су им уместо места у некој канти или дивљој депонији, уметници нашли нову, естетску сврху и продужили им трајање.
"Предмете које користимо у свакодневном животу се транспонују у уметност на нов начин на који је уметник замислио", казала је Миленковић.

Како додаје овде се примећују и различити елементи који се користе, као што су жице, каменчићи, чепови...
Љубитељи визуелне уметности имали су прилике да у недељу дана колико је изложба трајала уживају у делима деспотовчана, Златка Јовановића, Вање Богдановић и Горана Марјановића, и делима брут- арта Животе Милановића из Белице код Јагодине, која су стигла чак до Њујорка. 
Златко Јовановић, један од организатора Ресава феста, казао је да је циљ ове манифестације подизање еколошке свести грађана, али не само Деспотовца, већ целе Србије.
"Идеја ове изложбе била је да се грађанима покаже да све оно што они бацају може постати уметничко дело", казао је Златко.
Прошле године он је био једини излагач на изложби овог типа,а представио је своја бонсаи дрвца, која је почео да ствара користећи комаде жице, са идејом да то буде рођендански поклон његовој сестри. За своја дела жицу набавља из старих телевизора, а користи и срца багремовог пања старих више од пола века. Дао је и иницијативу да се уметници са сличним идејама повежу, а да је то могуће показала је ова изложба. 

Ресава фест настављен је поделом награда деци на литерарном и ликовном конкурсу. 
Музички део Ресава еко феста, заказан је за петак  15.06. на отвореном у Деспотовцу. 


Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра