Пређи на главни садржај

Актуелно


Почело емитовање "Чизмаша" 

 Део серије сниман у Сењском Руднику


    Синоћ је на РТС -у почело емитовање прве од укупно дванаест епизода телевизијске серије "Чизмаши" редитеља Дејана Зечевића. Серија је рађена по истоименом роману Драгослава Михајиловића који је 1983 награђен Ниновом наградом.  Веродостојно кроз серију  пренешен је и  дијалект Косовско - ресавски којим се говорило и данас се говори у неким деловима Ресаве.


Фото:https://www.facebook.com/%C4%8Cizma%C5%A1i-TV-serija-747781522009112/

Серија прати живот Жике Курјака који је напустио посао рудара и из Сењског Рудника и рударског окна пошао да тражи своју срећу у војној школи, али ће његов живот бити пун узбудљивих изненађења, авантура, али и потешкоћа. Ова ни мало једноставна улога припала је младом глумцу Миодрагу Драгичевићу који је већ након првог емитовања побрао симпатије публике. Поред њега ту су и значајна имена наше кинематографије Александар Берчек, Богдан Диклић, Милица Михајиловић,  Небојша Миловановић, Слобода Мићаловић Ћетковић и многи други.
                                                                              
Занимљиво је да је ово друга екранизација романа Драгослава Михајиловића која се бави рударима из Ресаве, пре тачно тридесет и пет година екранизован је роман "Петријин венац" који је и сниман у Сењском Руднику а главну улогу је тумачила Мирјана Карановић.  Део ове серије је такође сниман у Сењском Руднику, али и на војном полигону Пасуљанске ливаде и у другим градовима Србије. 




Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива