Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ/Фељтон



Школа у Плажану 1892. године

Суд одабрао општинску зграду за школу



Суд Општине плажанске као што смо у прошлом броју писали, разматрао је одлуку да се 1892. године отвори привремена школа. Разлог за то јасно је наведен у одлуци коју је у књизи "Горња Ресава 1804-1918"  изнео  Бранко Перуничић:

"Одбор Општине плажанске узев у обзир да је давање деце у школу отежано, колико због удаљености толико и због опасности реке Ресаве, преко које деца морају прелазити докле дођу школи...
На том скупу донета је и одлука да се за привремену школу одабере општинска зграда и да се школа према прописима опреми. Документ је потписао председник суда Тодор. К. Мирковић. Међутим, по тадашњим прописима начелство Моравског округа шаље инжењера Јована Јирачека да провери да ли је зграда подобна за привремену школу.

Део општинске зграде крајем 60-тих (фото: Предраг Стевановић)


Где се налазила општинска зграда?

Веома занимљиво питање на које није лако из ове дигиталне ере и са ове временске дистанце дати прецизан одговор. Аутор ће ипак на основу казивања, фотографија и података које је изнео Бранко Перуничић покушати да лоцира овај објекат у селу, ко зна можда он још увек постоји? 
По доласку у Плажане инжењер Јован Јирачек брзо сачињава у јуну 1892. извештај Начелству округа моравског у коме износи податке на основу којих смо ближе лоцирању зграде. Он износи да се општинска зграда састоји из једне велике и једне мале собе, као и предсобља. Даље детаљно описује место:

"Зграда стоји на сред села, близо исте (до 30.м далеко) има бунар са добром пијаћом водом, приступна је са свију страна и уздигнута доста  над околни терен, подрума у згради истина нема...

Зграда која најбоље одговара датом опису је оронула, стара пекара у центру села у близини школе једино близу ње налази се бунар у коме је некад била здрава пијаћа вода.

Покушај реконструкције зграде на горњој слици, 2015.



Сазнали смо на основу казивања два старија мештана да ту јесте била смештена општина. Један стари мештанин рекао нам је и да се ту налазио и "апс" када неко нешто скриви, ту би га затварали. Занимљива је чињеница да је објекат дуго био пред нама а да је мало ко знао његову тајну и онај које знао о томе није хтео да говори. 

Стоји упркос времену, 2015.


Судбина општинске зграде - од општине до бербернице


Зграда је према казивањима прво била општина  и привремена школа једним својим делом, другим делом пошта. Касније је пошта остала али је општина премештена, а ту је пекар из Великог Поповића отворио пекару и сазидао турску пећ за печење. Пошта је премештена, а пекару је преузео мештанин из села Љубиша, а након њега пекару "Сан" отворио је Горан Мирковић, на крају ове бурне историје општина, школа, пошта, пекара постала је и берберница коју је отворио Данијел Милосављевић. Данас ова зграда и даље достојно стоји, само о њеној историји мало ко зна да нешто исприча.

Зграда општине, 2015.


Јирачек је увидео значај ове зграде па је у свом извештају рекао да се овде може начинити привремена школа. Међутим, ђаци још нису могли да започну наставу јер су прописи били строги па је окружни инжењер Јирачек написао и одређени број захтева које је општина пре отварања школе морала да испуни. Трновит пут  до школских клупа још није био  завршен. 

                                    Наставиће се....
                                    Аутор: М. Мирковић

Прочитајте претходни део фељтона:






Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива