Пређи на главни садржај

Занимљивост - Фељтон

 Школа у Плажану 1892. године 
                                             

               Образовање  Плажанaца до отварања прве школе 


 Школство у Ресавском крају је како су писали многи хроничари било веома напредно захваљујући начелнику Ћупријске нахије Милосаву Здравковићу Ресавцу. Гојко Зорић у књизи "Ресава" цитира Вука Караџића који је рекао да се у Свилајнцу појавила школа 1808. године, када у околних сто села није било ни једне.Отварање школа брзо се проширило и на већа места у нахији. Прва школа у околини Деспотовца отворена је 1839. године у Медвеђи. 

Школа у Свилајнцу (Архив Ресавске Библиотеке , Завичајно одељење)

Зашто школа у Медвеђи?

 Да бисмо одговорили на ово једноставно питање морамо да сагледамо историјске чињенице хроничара из Ресаве. Село Медвеђа је у том периоду било веома напредно јер су га водили мудри кметови. У селу су  живели трговци који су желели да своју децу школују ту у селу и контролишу њихово образовање. То је подстакло и мештане осталих села да и своју децу могу да образују. Њихова деца су често пешачила до школе у Медвеђи.
Након отварања школе према неким подацима Медвеђа добија и школску зграду 1841. године. Плажанци су дуго похађали школу у Медвеђи иако је према неким тврдњама мали број ђака завршавао разред. Међутим, Медвеђа постаје интелектуално веома напредна и Десанка Стаматовић у књизи "Читалишта у Србији у ХIX веку" бележи "Почетком 1883. године отворена је читаоница у селу Медвеђа (округ јагодински)". Она даље наводи да је читаоница радила док је трајао новац који су при оснивању уложили чланови. Такође Медвеђани су овде могли да читају : Исток, Српске новине, Јединство, Будућност и Јавност. А шта је било са Плажанцима?


Медвеђа из збирке Првослава Јовановића (фото: Игор Стојановић)


Суд одлучио, биће школе у Плажану

Плажанци су се како само они то умеју борили да добију школу у свом месту. У записима хроничара нема података да се неко жалио на третман школе у Медвеђи, међутим највећи проблем је био пешачење до Медвеђе које није било ни мало угодно.
Општина плажанска је како пише Бранко Перуничић узела ствар у своје руке и решила да помогне својим ђацима и њиховим родитељима олакша муке. Донета је одлука у мају 1892. године да суд општински дозволи да се у Плажану отвори школа, нарочито јер је за ову прилику скупљено 200 динара прилога од грађана. Међутим ова одлука је у једном тренутку висила о концу јер нису знали да ли у селу имају подобну зграду за школу. Зато убрзо у Плажане стиже инжењер... (Наставиће се...)



                                Аутор: Дип. журналиста М. Мирковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива