Пређи на главни садржај

РЕСАВСКА ПЕЋИНА ПРОСЛАВИЛА 46. РОЂЕНДАН, БЕСПЛАТНЕ ПОСЕТЕ ЗА ДЕСПОТОВЧАНЕ И АВАНТУРА ПАРК

Руководство ЈП "Ресавска пећина" у сарадњи са Заводом за заштиту природе Србије, Клубом активних уживалаца природе "Ресавица" и ОШ "Вук Караџић" из Ресавице, занимљивим програмским активностима обележило је 46. година од отварања пећине за посетиоце и уједно Дан планете Земље.

Програм је започео низом едукативно показних радионица, које су најбољим ђацима из Ресавице узраста од 5-8 разреда одржали стручњаци из Завода за заштиту природе Србије. Прво су се упознали са биљкама пролећницама ресавског краја о којима им је говорила Драгана Недељковић, док је њен колега Братислав Грубач говорио о птицама са ИБА подручја у нашем крају. Ученици су могли да путем стручне опреме, коју су предавачи понели са собом да на опште одушевљење посматрају птице у окружењу. Касније је кренуо обилазак пећине са водичима, а у једној од дворана Драган Нешић одржао им је предавање на тему "Спелологија и спелеолошки објекти Ресаве".Као што бива на сваком рођендану и на овом су се гости сладили рођенданском тортом. Полазници радионица су се из баште угоститељског објекта спустили до Авантура парка, како кажу у овом предузећу омиљене дечије атракције. Деца су могла да захваљујући инструктору Авантура парка испробају спелеолошку опрему о којој су слушали на предавању.

У време обележавања 46. година од отварања пећине, овај Ресавски драгуљ, посетило је преко 1000 посетилаца, док су Деспотовчани након показивања личне карте могли бесплатно да уђу у Ресавску пећину. Зато је више од 100 мештана Деспотовца дошло да ужива и са поносом посматра украсе у пећини, која је међу најпосећенијима у Србији. 


Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива