Пређи на главни садржај

САРАДЊОМ ДО ПОТПУНИЈЕ ТУРИСТИЧКЕ ПОНУДЕ У РЕСАВИ!

ЈП „Ресавска пећина“, Туристичко-спортска организација Деспотовац и ЈП „Природњачки центар Србије Свилајнац“ потписали протокол о сарадњи. 0вај значајан документ за сарадњу у области туризма две општине потписан је у Народној библиотеци "Ресавска школа" у Деспотовцу.


„Осим Ресавске пећине која је прва отворена за посетиоце и најпосећенија у Србији са 60000 посета на годишњем нивоу и водопада Велики бук, општина Деспотовац се, као једна од ретких општина у Србији, може похвалити изузетним природним и културно-историјским наслеђем. Потписивањем овог протокола са Природњачким центром Србије желимо да спојимо наслеђе које нам је поверено на управљање и које је старо милионима година уназад“, прва се присутним гостима обратила директорка ЈП „Ресавска пећина“, Милица Петровић.
Директорка Туристистичко-спортске организације Деспотовац, Ана Богдановић, објаснила је, потом, које конкретне активности су планиране да буду предузете у будућности: „Првенствено наш план је дефинисање заједничке туристичке понуде која ће обухватити заједничке локалитете општина Деспотовац и Свилајнац. Таква јединствена понуда била би пропраћена одговарајућим промотивним материјалом: заједничким брошурама, флајерима, мапама... Тако уједињени, представљали бисмо наше општине на свим битним сајмовима туризма. Циљ нам је да привучемо нове посетиоце, што из земље, што из иностранства, али и да новим садржајима анимирамо оне који су већ били у прилици да нас посете.“
Стратешки значај озваничења ове сарадње је веома велики за обе општине, не само за туристички већ и за привредни развој. „Радићемо на развоју заједничких иницијатива са жељом да поручимо осталим привредним субјектима да се уједињују око истих циљева јер сарадњом постижемо много више на дуже стазе. Желим да нагласим да је веома битно да се за потенцијалне туристе боримо заједно, а не свако за себе. Оно што нас разликује је управо тачка око које данас стварамо стратешко партнерство“, сасвим оптимистично је закључила своје излагање директорка ЈП „Природњачки центар Србије“, Сања Ђурђевић.
Представници Завода за заштиту природе Србије одржали су и кратко предавање на тему заштићених подручја ресавског краја, кроз које су представили све мање познате туристичке бисере на територији горње и доње Ресаве. Тиме су још једном потврдили невероватан природни потенцијал Поморавског округа уз савет да се овако добра пракса сарадње прошири и на читаву Србију.
Извор и фото: ТСО Деспотовац

Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра