Пређи на главни садржај

МЛАДИ ГЛУМЦИ ОДУШЕВИЛИ ПУБЛИКУ У ДЕСПОТОВЦУ

На репертоару Театра "Ресава" Центра за културу "Свети Стефан, деспот српски", од недавно се нашла и позоришна представа "Љубинко и Десанка" по тексту Александра Поповића у режији Милана Вељковића. Премијера овог комада који говори о љубавном троуглу између једне девојке и два младића, односно људима са маргине градског живота и њиховим односима, одржана је на сцени хола Основне школе "Деспот Стефан Високи" у Деспотовцу. Ова представа заинтресовала је многобројне љубитеље позориште, који су похвалили подмладак овог театра који постоји више од две деценије. 

"Представу смо припремали три месеца, морам да истакнем да смо имали велику подршку од Мирољуба Ивановића. Ово дело изнели су млади глумци овог театра који су се не аматерски већ веома професионално односили и према припреми, али и током премијере", казао је у интервју за ТВ Ресаву редитељ Милан Вељковић, коме је ово пета представа коју режира у овом театру.
Додаје да се театар "Ресава" труди да сваке године пред публику изађе са једном до две нове представе, као и да су услови у којима раде скромни, али да је ентузијазам глумаца и театра неописив. 
Глумац Немања Радивојевић који у представи тумачи лик Августа, задовољан је одржаном премијером:
"Ретко када сам био овако срећан. Похвалио бих публику која је осетила причу и уживала у нашој енергији, која је пренела једну необичну причу, другачију", написао је након премијере на свом фејсбук профилу.
Улоге у представи су тумачили Димитрије Жарковић (Љубинко), Лана Стојадиновић (Десанка), Немања Радивојевић (Август), Славко Љубисављевић (Шпијалтер). Мајстор светла је Александар Иванови, док се за тон побринуо Ђорђе Вулић. Суфлер је Александар Ковачић, док је сценографију урадила Влатка Миленковић. 
Ово ново, Вељковићево читање Поповићеве комедије, надају се наставиће да живи и да се изводи на наступима у Ресави и широм Србије. 

ФОТО: ДЕЈАН ЈЕВРЕМОВИЋ -СУЗИ

Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...