Пређи на главни садржај

КУД "СИНЂЕЛИЋ" ИЗ СВИЛАЈНЦА ИГРОМ ПРОСЛАВИО 20. ГОДИНА ПОСТОЈАЊА: ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ПУБЛИКЕ!

КУД "Синђелић" из Свилајнца је свечано, игром и песмом прошлог викенда прославио две деценије постојања. Без обзира што корене вуче из певачког друштва "Поклич" које је формирано крајем 19. века, за званични датум оснивања узима се 1996. година, када је ансамбл званично формиран у оквиру Центра за кулутру. Од тог дана кроз напорне пробе  поносно су  у многим местима представљали свој крај и оправдали своје име. 


Ансамбл "Синђелић" се представио на многим фестивалима у Европи, као и по скоро свим деловима  Србије. Сарађивао са многим значајним именима у свету фолклора као што су Бранко Марковић, Вера Ристић, Дајана Костић и многи други.  За игре са Старе Планине, Маринка Поповића који  ради од оснивања ансамбла добили су "Гран При", на фестивалу у Бугарској, такође бележе успехе дечијег ансамбла на Дечијој фолклорној републичкој смотри у Краљеву, као и у многим другим местима. 


У години значајног јубилеја, припремили су концерт за памћење, за први дан продате су све карте, па су организовали  и са истим фолклорним еланом изнели и програм друге вечери, остављајући упечатљив утисак на многобројну публику.



Поред редовних проба које имају од септембра, па до летње паузе, активно се увежбавају нове и обнављају старе кореографије. Међутим, и овај јубиларни програм требало је посебно припремити. 
-Поред редовних проба које имамо од септембра, активно смо се од јануара припремали за овај јубиларни концерт поводом обележавања двадесет година рада ансамбла. Премијерно су на сцени изведене и Руске игре, које су дуго припремане. Такође на свечаности се појављују и четири дела ансамбла КУД-а "Синђелић" , а то су: дечији, припремни, извођачки и ансамбл млађих ветерана који сачињавају неки играчи који су играли од 1996. године у ансамблу. Кореограф дечије групе је Биљана Милановић, док са осталим групама ради кореограф Маринко Поповић. Од оснивања ансамбл "Синђелић" прати и одређени музички оркестар, први шеф оркестра био је Јован Вујанић, а данас је то Далибор Живковић, каже  Саша Милановић  из Центра за културу у Свилајнцу.

Вече су, како каже, отворили најмлађи, играма из Шумадије који су активни и најредовнији на пробама, а њега чине играчи од предшколског узраста до четвртог разреда основне школе.




 Припремни ансамбл се представио сплетом игара из Србије, а млађи ветерани, играчи који су се окупили поводом овог важног јубилеја извели су Влашке игре  Маринка Поповића, као и игре из Шумадије чувеног Бранка Марковића. 



Посебно усхићење, задивљеност и громогласни аплауз побрали су добро уиграни чланови извођачког ансамбла. Њихово "Баричко коло" разгалило је срца публике, игре са Старе Планине које су извели покренули су их да заиграју. Затим је уследила Руска бајка, игре из Русије Маринка Поповића које заиста премештају чланове публике у далеку Русију, чему осим игре доприносе и фантастични руски звукови српског оркестра. Кад се свему додају и прелепи оригинални костими, онда свакако успех и емоција код публике не изостају. 







Програм вечери су чланови овог састава затворили чувеном "Врањанском свитом", у којој је наступио и кореограф на опште одушевљење присутних. 


Овогодишњу свечаност пратила је и народна песма, а за то су били заслужни солисти, Марија Петровић, Мирјана Симић, као и Ненад Томић и још неки извођачи. 

Прво вече протекло је у сјајној атмосфери, а на крају друге вечери, публика је питали када ће поново припремити нешто тако лепо. Организатори такође имају позитивно мишљење о публици, али и самом можемо слободно рећи фолклорном спектаклу који је протекао и за собом оставио трајно одушевљење.
- Вече је протекло у пријатној атмосфери. Можда су многи очекивали и мање него што су добили од наших играча. Посебно су се одушевили премијерним извођењем игара из Русије. Упечатљив утисак су оставиле  девојке које излазе  на сцену као да на ногама уместо ципела имају точкове. Публика је након прве, а и друге вечери излазила насмејана из сале, пуна веома позитивних коментара, жељно ишчекујући наш следећи наступ, прича Саша. 

Свилајнац је одувек био веома значајан културни центар у Ресавском крају, истицао се у свему. Иако је Ресава однела многа ружна и лепа сећања, у њој се таложе нова, то су оне приче о лепоти фолклорне иге КУД-а "Синђелић" које многобројна Свилајначка публика говори док се са успешно одржаног јубиларног концерта враћа у своје домове прелазећи преко моста ове питоме, али ћудљиве воде. 



                 СНИМАК КОНЦЕРТА - ВЛАДАН ЈОКИЋ


                                                              Н.Р./фото: КУД "Синђелић"

                                                             




Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...