Пређи на главни садржај

ТЕАТАР РЕСАВА ИЗ ДЕСПОТОВЦА: ДВЕ ДЕЧИЈЕ ПРЕМИЈЕРЕ ОДУШЕВИЛЕ ПУБЛИКУ!

Театар "Ресава" из Деспотовца који постоји две деценије има чиме да оправда своје трајање. Сваке године, скуп глумачких ентузијаста припреми неколико премијера у веома оскудним условима, али са огромном жељом и трудом. 


Тако је у протекле две недеље дечија сцена овог значајног театра одржао две премијере. Игране су представе које су изазвале огромно интересовање, пре свега деце, али и њихових родитеља и многих других знатижељних љубитеља позоришта. 

Прве недеље на сцени у холу основне школе у Деспотовцу, малишани, као и два већ искусна глумца театра Немања Радивојевић и нешто млађа по стажу Јована Милосављевић, извели су представу "Размажена принцеза", по тексту Жељка Хубача, а у режији управника позоришта Мирољуба Ивановића. 

Немања Радивојевић који је прошле године на Фестивалу глумачких остварења у Лозници освојио награду за најбољу епизодну мушку улогу Крсмана Вучетића у представи "Камен за под главу", нашао се и у овој дечијој представи у улози краља. Немања је за телевизију "Ресава" рекао да је ово први пут да наступа са децом, јер је углавном техничка подршка, истакао је да је веома лепо радити са децом и да је то веома значајно искуство које не може речима да се објасни. 


Због великог броја деце која желе да се опробају као глумци, театар је организовао  недељу дана након прве, још једну премијеру. Овај пут изведена је представа "Ивица и Марица" по тексту Милоша Милошевића. 


Управник и режисер обе представе Мирољуб Ивановић истакао је у разговору за телевизију "Ресава"  да је веома задовољан реакцијама публике и начином на који су деца извела представе. Иако признаје да се плашио како ће деца млађег узраста извести представу "Ивица и Марица", јер је доста тежа од прве представе.


 Он је додао и да се након играња у општини очекују и нека гостовања. Такође је казао и да је интересовање деце велико, али  и да театар не одбија ни једно дете, чак и ако не постоје улоге они их дописују како би сва деца која желе да се опробају у глуми, завовела позориште.


Ништа мање није задовољна и директорка Центра за културу из Деспотовца Влатка Миленковић који пружа теничку подршку представама. 
-Интерсовање малих глумаца је велико, тако да бисмо ми могли да радимо и по три, четири премијере. Можда ћемо до краја године урадити још једну једну премијеру. Публика је веома заинтересована за наш рад, на представама је било око 200 људи. Деца воле наше представе, а и ми наше представе не наплаћујемо, јер смо запослени у Центру за културу и ми волимо то да радимо. Све сами припремамо, дакле огромна је воља, без обзира што је наш колектив мали. Надамо се да ћемо добити и своју салу где ће представе моћи још квалитетније да се изводе, рекла је у разговору директорка Миленковић. 

Музика за обе представе урађена је у студију Вука Старинца у Свилајнцу. 
По завршетку представе, најсрећнија из школе излазила су деца, што је и знак да позориште у Деспотовцу има будућност. 


Н.Р./фото: В. Миленковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра