Пређи на главни садржај

ДАНАС ЈЕ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: ПРЕДСТАВЉАМО ПРИРОДНУ И ИСТОРИЈСКУ ОАЗУ СЕЛА МИЛИВА!

Данас се у свим местима света обележава Дан Планете Земље. У нашим основним школама, као и у бисеру Ресаве, Ресавској пећини овај догађај обележен је низом активности са циљем да се млади еколошки едукују. Међутим, веома је важно сагледати колико природних лепота има у богатој Ресави. Поред Ресавске пећине, водопада "Велики бук" и "Прскало", Бељанице, постоје и мале природне оазе које су смештене у селима. 




Тако један драгуљ природе лежи у селу Милива надомак Деспотовца. Поред природног, то место је и историјски и религијски значајно не само за ово село, већ и за Ресаву у целини. 


Некада непознат и несређен терен клисуре у Миливи, данас је пристојно излеште које је и Општина Деспотовац препознала као значајно место и уврстила га на своју карту туристичких понуда. Како Милун Милорадовић у монографији села пише: "Клисура је узани кланац који се простире од Миливске пећине и извора Миливке испод Капетановца према средишту села", како каже данас је тај део доста насељен, али је урађен и туристичко - рекреативни центар. Ту се налази и веома значајна пећина, коју су рониоци у оквиру емисије "Авантуре" истражили до 90м. 

Оно по чему је она историјски и археолошки значајна је што су овде пронађени остаци некадашњег храма на чијим темељима је залагањем мештана и протојереја Небојше Радисављевића уз благослов Браничевске епархије сазидана црква посвећена Огњеној Марији.


Изглед храма у клисури, 2008. године/ фото: М.Мирковић

Како пише Милун, ископавање и рестаурација започета је 1998. године, под контролом Завода за заштиту споменика из Крагујевца, када је пронађено доста керамике, заковани ексери и боја од фрески у малтеру. 


ХРАМ ОГЊЕНЕ МАРИЈЕ, 2016. ГОДИНЕ/ФОТО: А . МИРКОВИЋ

Све ово вреди посетити, видети и науживати се ове природне али и духовне лепоте. Знао је Деспот Стефан Лазаревић какву енергију има Ресава, па је ту долазио да прикупи мудрост.

                                                                     Н.Р./фото: ТСО

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива