У Галерији Центра за културу у Свилајнцу крајем марта отворена је изложба четрдесетак графика чувеног шпанског свестраног уметника Салвадора Далија. Изложбу је организовао Центар за културу у сарадњи са галеријом Висцонти Фине Арт из Љубљане, радови су из колекције Иве Шкодлар Вујића и Лазара Вујића. Продуцент изложбе је Михајило Несторовић.
ЦИКЛУС "ЗОДИАК"- САЛВАДОР ДАЛИ |
У оквиру изложбе представљене су графике које илуструју басне Жана де Лафонтена, затим графике из циклуса "Зодиак", као и радови из циклуса "Божанствена комедија" и "Библија сакра". А посебну пажњу привлачи и скулптура „Жена жирафа“.
Поред сваког циклуса графика налази се и штампано објашњење на папиру везано за тај циклус, што публици омогућава да уживају у делима, али и сазнају нешто ново, што можда до сада нису знали о радовима овог уметника.
Директорка Центра за културу Ивана Нешић истакла је да је ова изложба веома значајна, али је новинарима објаснила и зашто се Дали сматра најинтригантнијим уметником 20. века:
-Дали је током свог живота направио више од 1500 слика, а бавио се дизајном, фотографијом, скулптуром и снимањем филмова. Оставио је траг, не само својом уметношћу, већ и својом контроверзном личношћу. Дали је упијао разноврсне утицаје и радио по узору на класичне уметнике као што су Рафаело, Веласкез, али и по узору на тадашњу авангарду, на Пикаса, италијанске футуристе, рекла је Ивана Нешић.
Она је додала и да је Дали од тада почео да негује своје карактеристичне бркове, по угледу на Веласкеза. Године 1929. како каже, Дали је глумио код свог пријатеља Буњуела у надреалистичком филму „Андалузијски пас“.
-Те године се и службено придружио надреалистичкој школи где кроз савршен натурализам изражава своју параноичну критичну методу. Прву самосталну изложбу имао је у Паризу 1929. године, када и упознаје своју музу и жену свог живота Рускињу Галу, која је била једанаест година старија од њега, испричала је Директорка Центра за културу у Свилајнцу Ивана Нешић.
Радовима Салвадора Далија годинама је одушевљена и студенткиња мастер студија новинарства Јелена Јоцић која овако сагледава Далијев печат у уметничком времену света: „У свим делима Салвадора Далија уткана је снажна симболика. Уметник размишља о свакодневним темама и суочава се са својим страховима, тако познатим људском бићу, јер када именујемо страх, можемо га и победити. Као први човек који је кроз уметност у пећинама, цртао животиње не би ли стекао власт над њима, прича она.
Захваљујући ангажовању Центра за културу из Свилајнца и ентузијазму људи који раде у тој институцији Свилајнчани, али и многобројна публика из окружења уживали су у делима овог великог, али загонетног уметника. Најављују да ће изложба трајати до 5. априла, па топло препоручују свим љубитељима ликовне уметности да је погледају.
Текст и фото: М.Мирковић
Коментари
Постави коментар