Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ/Да ли су Плажанци плазили језике?


 Да ли су Плажанци плазили језике?


 Сваком човеку ма где да живи својствено је име његовог места. Некада су та места по својим називима смешна, али када се дубље зарони у само срж долази се до духовитих, занимљивих и надреалних тумачења која не измичу ни оштром новинарском перу. Тако је и са селом Плажаном, да ли су Плажанци плазили језике? Где се купао Деспот Стефан Лазаревић? Ко је крстио име нашег села? Шта кажу мештани?

Плажане од старог Павловца 


 У селу и данас постоји место у брду које се назива Павловац и где су нађени остаци камене грађевине која је верује се базилика за молитву тадашњих мештана. О овом тумачењу које је ушло и у "Митолошки зборник" писао је Гојко Зорић у књизи "Ресава" : "Данашње Плажане  постало је од два села: Павловца које је било на североисточној страни од данашњег села и другог села које се по једном предању зове Река, а по другом Плажане (Блажане) које је било на источној страни од данашњег села  на месту које се зове Старо село (код данашњег гробља)", завршава Зорић исцрпну причу о имену села, наводећи и неко надреално народно казивање.


Плажанци плазили језике 

Друго тумачење је више митолошко и народно, село је пише Зорић добило име по томе што су мештани тобож много плазили језике. Занимљиво, али и не разумљиво. Зар не?

Где се купао Деспот Стефан?

Још једно народно тумачење звучи више као нека вест из данашњих таблоида. Наводно је Плажане добило име по малим плажама поред Ресаве где је чак и Деспот Стефан Лазаревић, ктитор Манасије, долазио да се купа.


Грци дали име Плажану!

Приликом истраживања за овај чланак, аутор је дошао и до етимолошког тумачења имена нашег села које до сада чини се није било познато јавности. Славољуб П.Гацовић у књизи под необичним насловом "Етимологија несловенских основа уојконима Видинског санџака ХV и XVI века", на страни педесет он износи етимологију села Плужина, наводећи у загради да је далм-романски "плаг" значи равницу, али да се у Србији налази село Плажане које је име добило по грчком "плагиа" што значи равница у којој плуг још није заплужио. Чињеница да људи у почетку нису живели поре Ресаве већ у брду, доказује да је ово етимолошко тумачење најближе истини.


Ми данас живимо овде, преци су још у гвозденом добу овде оставили трагове свога постојања, исплели су многе митове које је тешко размрсити. Остаје на нама да одаберемо да ли нам се више свиђа "плажење језика" или "равница у којој плуг није заплужио", ако тада није данас сигурно јесте и то плуг вредних Плажанаца, који су се са камених и шумовитих брда у потрази за храном спустили у плодну равницу Ресаве, а када је то било показаће историјско  време.


Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра