Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ/Фељтон


Школа у Плажану 1892. године 

Министар одлучио, отвара се школа у Плажану 


Изградити привремену школу у малом селу у Деспотовачкој општини те 1892. године, било је компликовано као и подићи је у неком већем месту. Међутим истрајна Општина Плажана решила је да се у селу отвори привремена школа и да се за школу привремено одабере Општинска зграда. Аутор је у прошлом броју покушао да утврди где се општина налазила. Зграду општине по налогу Начелства округа моравског  прегледао је окружни инжењер Јован Јирачек, али он је одмах имао замерке које су морале  да се поправе, иначе ништа од школе. 


Основна школа Плажане, 1957, лист : "Нови пут"


Милива и Плажане - једна школска општина 


Јирачек је приметио многе недостатке у општинској згради и наложио је да се одмах ти недостаци отклоне. Сматрао је како пише Бранко Перуничић да се једна соба употреби за учионицу, а друга соба за преноћиште ђака из других села.  Најпре је требало поправити "басамаке" јер су сувише високи, да се у предспобљу положи под од цигала у малтеру, да се промене врата, да се у собама постави дашчани патос...итд. Све је ово требало брзо уредити. У извештају начелству од  1892. Јирачек каже:

"одлучио сам да се отвори нова школа у Плажанима, у привременој згради, која је за школу преправљена и спремљена. Привременост ове зграде за школу трајаће три године дана, за које је време школска плажанска општина обавезна подићи нову школску зграду по пропису Школску општину чиниће села Плажане и Милива, која сада чине и једну политичку општину".


                                       Школа данас

Толико је мало требало да се дозволи отварање школе, захваљујући тадашњим угледним грађанима који су препознали значај образовања. Школа је одмах почела да ради, међутим касније је било много питања око тога где ће нови учитељ боравити. Ово није био једини проблем који је снашао ову школу, један хроничар о школи у Плажану рекао је да је брзо престала да буде смештена у Општинску зграду и да су је даље преместили у једну приватну кућу. Након Другог светског рата донацијом и залагањем грађана Плажане добија прву квалитетно изграђену школску зграду. Али овом темом бавиће се неки други фељтони. 
Циљ аутора је био да на основу података Бранка Перуничића исприча причу о томе како је почело образовање ђака у Плажану. 


Школа "Ђура Јакшић", 2015.

Данас је захваљујући вредним директорима, наставницима и ђацима ова школа значајна и угледна просветна установа, чије ђаке прати угледна каријера у различитим друштвеним сверама. Поносно стоји и после више од једног века, у близини места са ког је и потекла реч о њеном оснивању. 

                                                       Аутор: М. Мирковић


Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра