Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ/Фељтон


Школа у Плажану 1892. године 

Министар одлучио, отвара се школа у Плажану 


Изградити привремену школу у малом селу у Деспотовачкој општини те 1892. године, било је компликовано као и подићи је у неком већем месту. Међутим истрајна Општина Плажана решила је да се у селу отвори привремена школа и да се за школу привремено одабере Општинска зграда. Аутор је у прошлом броју покушао да утврди где се општина налазила. Зграду општине по налогу Начелства округа моравског  прегледао је окружни инжењер Јован Јирачек, али он је одмах имао замерке које су морале  да се поправе, иначе ништа од школе. 


Основна школа Плажане, 1957, лист : "Нови пут"


Милива и Плажане - једна школска општина 


Јирачек је приметио многе недостатке у општинској згради и наложио је да се одмах ти недостаци отклоне. Сматрао је како пише Бранко Перуничић да се једна соба употреби за учионицу, а друга соба за преноћиште ђака из других села.  Најпре је требало поправити "басамаке" јер су сувише високи, да се у предспобљу положи под од цигала у малтеру, да се промене врата, да се у собама постави дашчани патос...итд. Све је ово требало брзо уредити. У извештају начелству од  1892. Јирачек каже:

"одлучио сам да се отвори нова школа у Плажанима, у привременој згради, која је за школу преправљена и спремљена. Привременост ове зграде за школу трајаће три године дана, за које је време школска плажанска општина обавезна подићи нову школску зграду по пропису Школску општину чиниће села Плажане и Милива, која сада чине и једну политичку општину".


                                       Школа данас

Толико је мало требало да се дозволи отварање школе, захваљујући тадашњим угледним грађанима који су препознали значај образовања. Школа је одмах почела да ради, међутим касније је било много питања око тога где ће нови учитељ боравити. Ово није био једини проблем који је снашао ову школу, један хроничар о школи у Плажану рекао је да је брзо престала да буде смештена у Општинску зграду и да су је даље преместили у једну приватну кућу. Након Другог светског рата донацијом и залагањем грађана Плажане добија прву квалитетно изграђену школску зграду. Али овом темом бавиће се неки други фељтони. 
Циљ аутора је био да на основу података Бранка Перуничића исприча причу о томе како је почело образовање ђака у Плажану. 


Школа "Ђура Јакшић", 2015.

Данас је захваљујући вредним директорима, наставницима и ђацима ова школа значајна и угледна просветна установа, чије ђаке прати угледна каријера у различитим друштвеним сверама. Поносно стоји и после више од једног века, у близини места са ког је и потекла реч о њеном оснивању. 

                                                       Аутор: М. Мирковић


Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива