Пређи на главни садржај

НАША ОКОЛИНА/Деспотовац


ЦРВЕНИ КРСТ ДЕСПОТОВАЦ


НОВЕМБАР МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ БОЛЕСТИ ЗАВИСНОСТИ


Почетком новембра Црвени крст из Деспотовца започео је акцију  едукације поводом месеца борбе против болести зависности са циљем да младима скрене пажњу на опасности и последице болести зависности, али и да им каже нешто више о циљевима Црвеног крста. У акцији су учествовале многе организације, а укључило се и Удружење Рома из Великог Поповића. На предавању у Великом Поповићу присуствовао је и председник СО Деспотовац Ненад Јовановић који је похвалио ову организацију и истакао да је потребно више оваквих активности.

Млади у Великом Поповићу са пажњом испратили предавање
Данас у јавности влада стереотипно мишљење да је Црвени крст иако невладина, нека ратна организација, да то није тако објаснио нам је представник ове организације Стеван Мишковић.

"Црвени крст као највећа хуманитарна организација у земљи овај посао обавља, користећи своје људске ресурсе, младе волонтере. Њихова је улога преношење знања својим вршњацима из области здравих стилова живота, ХИВ и АИДС, туберкулозе, полно преносивих болести, здраве исхране, болести прљавих руку, пушења, болести зависности...

Они се у таквим активностима појављују било као едукатори, било као промотери специфичних вештина користећи интерактивне методе, вршњачке дискусионе групе, као и едукацију родитеља и просветних радника. Овим се унапређују позитивни ставови и отвара могућност за породичну и дискусију у локалној заједници. Црвени крст Србије, је носилац активности или равноправан партнер других организација на достизању ових циљева кроз реализовање континуираних едукација, кампање и обележавање светских дана који су посвећени здрављу. Ове активности се одвијају на локалном, градском и републичком нивоу", истиче он.

предавање  у Плажану 


Сада када смо чули нешто више о овој организацији, сада су јасније њене иницијативе и кампање од представника сазнајемо како је почела и како протиче новембарска кампања.

"По календару активности Црвеног крста Србије, новембар месец је посвећен борбом против болести зависности. Црвени крст Деспотовац је том приликом са својим вршњачким едукаторима покренуо кампању подизања свести шта је заправо Црвени крст и упознавање о разним болестима зависности као и у полно преносивим болестима. Кампања је обухватила све матичне школе на територији општине Деспотовац, тачније ученике 7 и 8 разреда с циљем да су они сада најранивија група младих људи на које треба обратити пажње. Поред ученика основних школа, камппања је обухватила и ученике Средње Техничке школе Деспотовац, Савет омладине Велики Поповић, Удружење Рома Велики Поповић, као и континуирано промовисање у просторијама Црвеног крста Деспотовац. Укупан број учесника у акцији је 315", каже он.

Детаљ са  предавања у Стењевцу


 Поред активности које су припремили за новембар неке од трајнијих циљева ове организације јесте и повећање вршњачких едукатора.

"Црвени крст Деспотовац ће у наредном периоду оспособити што више вршњачких едукатора како би ефикасност оваквих акција била на професионалнијем нивоу", прича Мишковић и позива све младе да се прикључе организацији.


ПГ/ фото: Црвени крст




Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра