Пређи на главни садржај

ПРВА НАГРАДА ЗА НАЈБОЉИ ПРОМО ФИЛМ: ЕТНО ФЕСТИВАЛ БЕЉАЈКА!

Недавно је у просторијама Привредне коморе Србије, а у организацији удружења "Туризам и манифестације" одржано девето сусретање организатора манифестација. Већ традиционално, на овом догађају додељују се признања за најуспешније туристичке пројекте у области организовања манифестација. 
Фото: М.Мирковић



Сусрете су отворили председник Привредне коморе Србије Александар Кемивеш и Миланка Цветковић, председница удружења "Туризам и манифестације" и Групације за манифестациони туризам, као и секретар Драгана Шабић. Модератор је била др Снежана Штетић професорка Високо туристичке школе из Београда. 
 Најбољима су награде додељене на основу броја гласова, са анкетних листића  присутних учесника. 

Древни манастир из 14. века (фото: М. Мирковић)
Прву награду за најбољи промо филм добила је манифестација "Фестивал етно хране Бела Црква 2016.  " , Бељајка. Реч је о манифестацији која се одржава у прелепом амбијенту у близини древног манастира Бела Црква у селу Бељајка.

МАНИФЕСТАЦИЈА СВАКЕ ГОДИНЕ СВЕ ПОСЕЋЕНИЈА

 Манифестација се одржава у јулу, траје два дана, а за циљ има презентацију, ресавске хране, обичаја и фолклора. Морамо признати да је манифестација посебно позната по влашком качамаку, који се спрема на традиционалан начин мештана Бељајке. 

Подсећамо да ово није први пут да Деспотовачка општина добија награде у области промо филма. Прошле године промо филм етно фестивала у Бељајци награђен је трећим местом, а промо филм манифестације "Дани српског духовног преображења", са првим местом. 

                                              ПГ/извор: turističkisvet.com

Коментари

  1. Zove se VLASKI KACAMAK. Zar je sramota spomenuti naziv VLAH. Zato imamo problem sa Rumunijom oko nacionalne manjine.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Hvala Vam na komentaru, ispravilo smo, potkrala se nenamerna greška. Poštovanje za sve Vlahe ne samo u Resavi, već širom Srbije.

      Избриши

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...