Пређи на главни садржај

ПЛАЖАНСКИ УЧИТЕЉ И СВЕШТЕНИК КОМЕ СУ УКРАЛИ КОЊА!

У прошлости прекривеној мистичним велом, много значајних људи се могу пронаћи. Листајући недавно "Календар Краљевине Србије са шематизмом", наишли смо на зачуђујуће име, свештеник Димитрије Леринчанац у Плажанској парохији. Познато је  да село све до пре пет година није имало цркву, па откуд  онда свештеник у селу?  

фотографија преузета из књиге Добривоја Јовановића(свештеник са леве стране и седом брадом)       

Отворили смо сасвим случајно и "Просветни гласник", а у њему невероватно откриће, пише да је Димитрије Леринчанац постављен за сеоског учитеља у Плажану. На то место у селу Плажану Леринчанац је остао све до 1912. године. Касније су наступили ратови, а од 1920 - 1930. како пише мр Добривоје Јовановић, Леринчанац је почео да ради као учитељ у гимназији у Ћуприји. Министарство просвете је како сазнајемо од Јовановића притискало директора гимназије у Ћуприји да Димитрија Леринчанца замени парохом из Ћуприје, јер Димитрије не зна добро да говори српски и нема педагошког искуства. У писму које је директор упутио министарству, ми сазнајемо и ко је то ученицима у Плажану  у првој половини ХХ века, држао часове и каква је знања могао да им пренесе.

Димитрије Леринчанац је рођен у Македонији. Завршио је како пише Јовановић, пет разреда Грчке гимназије, а затим и Богословију у Београду. Веронауку је предавао у Солунској гимназији , а 11 година је провео у јужним крајевима Србије.

У ПЛАЖАНУ ОСТАО БЕЗ КОЊА 
 У листу "Полицијски гласник", 1910. објављена је вест да су свештенику Димитрију Леринчанцу из Плажана, украли коња. Даље се описује како је коњ изгледао и шта полиција краја треба да уради. 

Ето, такав је човек био свештеник и учитељ Леринчанац, који се и после 1930. године помиње у вестима из Ћуприје, али као свештеник, а не вероучитељ. 
 

                                      М.Мирковић/ извор: Д. Јовановић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива