Пређи на главни садржај

НА ЧЕГРУ ОБЕЛЕЖЕНО 207. ГОДИНА ОД ПОГИБИЈЕ СТЕВАНА СИНЂЕЛИЋА: НИШЛИЈЕ НЕГУЈУ СЕЋАЊЕ НА РЕСАВСКОГ ВОЈВОДУ!

Недавно је на брду Чегру где се 1809. године догодио бој у коме је страдао ресавски војвода Стеван Синђелић, обележено 207. година од тог догађаја. Венце су положили Државни , Нишки званичници, али и многобројна удружења из Ниша, као и  Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њиховх потомака и поштовалаца Стеван Синђелић из Свилајнца, предвођени како пише "Ресавски поштоноша" најмлађим Синђелићевим потомцима. 

ФОТО: ЗОРАН ПЕРИШИЋ, ФАЦЕБООК

"Двеста седам година од боја на Чегру обележено je комеморативним окупљањем данас код споменика Стевану Синђелићу у оквиру Спомен-комплекса на Чегру .
Венце су положили представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства одбране и Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, града Ниша и општине Пантелеј, као и представници удружења грађана опредељених за очување достојанственог сећања на учеснике и жртве оружаних сукоба.
Организатор државне церемоније је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Републике Србије", написао је на званичном профилу градоначелник Ниша  др Зоран Перишић.

ФОТО: ЗОРАН ПЕРИШИЋ, ФАЦЕБООК

Мирољуб Спасојевић из Црквенца за портал "Ресавски поштоноша" написао је текст у коме описује обележавање овог значајног догађаја. 

"Са председником друштва Николом Станковићем, у славу и част војводи Синђелићу и Ресавцима који су заједно са њим погинули у шанцу жртвујући своје животе у боју са Турцима одали су пошту. Њихова храброст је ретко забележено дело у историји ратова, а споменик од лобања погинулих Срба је јединствен на кугли земаљској. Препун аутобус чланова из Свилајнца, међу којима су били и потомци војводе из Грабовца, на Чегру је дочекао домаћин комплекса Селомир – Селе Марковић који је пожелео добродошлицу. Члан удружења Душан Обиђановић, спортиста, хуманиста и планинар, по други пут војводи у част ишао је пешице од Грабовца до Чегра. У име Ресаваца предао је домаћину Селету шљивовицу из Подрума Црквенац и портрет Димитрија Катића, председника Народне скупштине Србије 1891–1892. године.
У свечаном делу програма учествовали су заменик министра за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Милан Поповић, делегација Војске Србије, градоначелник Ниша др Зоран Перишић и други. Уметнички програм извели су глумци из Ниша и песници из Србије. Венац у име породице Синђелић из Грабовца положили су потомци, најмлађи Стеван (13) и Душан (22) Синђелић, испред свилајначког удружења Радојка Миленковић из Свилајнца, Мирољуб Спасојевић из Црквенца и барјактар Зоран Трифуновић из Луковице. Представник СО Свилајнац, члан Општинског већа Драган Миљковић, такође је положио венац. Ресавци су и ове године на челу са најстаријим из породице Синђелићем Радетом, уз дужно поштовање и сећање, одали пошту погинулим херојима. Чланови Удружења ратника 1912–1918. из Ниша били су домаћини у заједничком дружењу са Ресавцима", написао је Спасојевић за најстарији Свилајначки лист. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива