Пређи на главни садржај

ВРУЋЕ САРМЕ ИЗ РЕСАВИЦЕ - СКУВАЛИ НАЈБОЉИ ГУЛАШ У ПОПОВЊАКУ!

У селу Поповњаку, на путу за Ресавицу, као и сваке године литијом, обележена је сеоска слава Света Тројица. Међутим, програм је ове године обогаћен и првом Гулашијадом, као и изложбом домаће радиности и културно - уметничким програмом који су припремили гости, ансамбли из Горње Ресаве. 

Са жељом да сазнамо нешто више о одржаној манифестацији и културном програму, разговарали смо са председником МЗ села, Бобаном Станковићем.

Он је у разговору за Нову Ресаву, рекао да је догађај реализован у сарадњи са Удружењем омладине села и ловачком секцијом, као и Туристичко - спортском организацијом из Деспотовца. 
-С обзиром да се широм наше општине организују такмичења у припреми гулаша, ми смо решили да у оквиру наше сеоске славе Свете Тројице, поред литија које организујемо и културног програма, додамо нешто ново-  гулашијаду. Без обзира што је ово радни дан, трећи дан наше сеоске славе, имали смо пет екипа и богат културно - уметнички програм. Вечерас су са нама и фолклорни ансамбли из Стрмостена, Плажана, Сладаје, Медвеђе и Стењевца - каже Бобан. 
КУД "ЈАВОР" ИЗ СЛАДАЈЕ - ИГРЕ ИЗ ШУМАДИЈЕ


И поред различитог начина припреме, жири је прогласио победнике овогодишњег, првог такмичења. Прво место освојила је екипа "Вруће сарме" из Ресавице, друго место припало је Ловачкој секцији Поповњак, а треће место освојила је екипа "Јабланица" , Ресавица и четврто место освојила је Ловачка секција из Језера, прича нам Бобан о исходу жирирања. 

КУД "БЕЉАНИЦА" ИЗ СТРМОСТЕНА - ИГРЕ ИЗ ЈАСЕНИЦЕ И ТРСТЕНИКА

У селу од пре неколико месеци успешно ради и Удружење омладине, које доста помаже на реализовању идеја, које ће у скорије време бити спроведене у дело. 

- Имамо идеју да већ следеће године поред ових актуелних дешавања у програму, додамо и ликовну колонију. Видећемо да ли ће то бити све одржано  у једном дану, али мислим да ће манифестација трајати два дана. Наше Удружење омладине је веома активно, они учествују и одазивају се разним нашим хуманитарним акцијама, као и многобројним другим активностима. Захваљујем се и нашој Ловачкој секцији која такође доприноси нашим акцијама, без обзира да ли су то хуманитарне, радне, у сваком погледу увек су спремни за нове радне активности, прича он о новим идејама и нада се да ће успети да их реализују. 

КУД "РЕСАВА" ИЗ СТЕЊЕВЦА - ВЛАШКЕ ИГРЕ

Културни део програма отворили су играчи фолклорног ансамбла "Јавор" из Сладаје, са играма из Шумадије, а затим су су наступили и играчи из Стењевца са влашким играма, Стрмостен, са играма из Јасенице и Трстеника, као и најмлађи чланови КУД-а "Светозар Марковић" из Медвеђе, са занимљивим сплетом игара и песама из Ресаве. 
КУД "СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ" МЕДВЕЂА - ДЕЧИЈИ АНСАМБЛ


До краја вечери приказане су и игре из Шумадије и Поморавља, али и  из Јужне Србије, а програм су затворили чланови КУД- а "Плажане", са сплетом влашких игара.
КУД "ПЛАЖАНЕ" ИЗ ПЛАЖАНА

Током вечери наступили су и млади хармоникаши из Поморавља. Можда ће се њихова имена једном наћи и на неком већем музичком фестивалу: Михајло Милорадовић, Марко Марковић, Владимир Обреновић и Стефан Лазаревић. 




На крају програма свим учесницима председник МЗ Поповњак, доделио је и захвалнице са мотивом овог светог, духовног празника. 
Своје умеће и рукотворине, показале су на својим штандовима вредне везиље из Плажана, Стењевца и Ресавице.





Уз дружење и шалу, завршена је прослава у овом Деспотовачком селу, које је име добило по поповском роду који се први овде доселио, написао је Станојевић истражујући овај део Горње Ресаве. 

текст и фото: М.Мирковић


Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива