Пређи на главни садржај

У МЕДВЕЂИ ОДРЖАНА ПРВА ГУЛАШИЈАДА ЗА ПАМЋЕЊЕ!

У Медвеђи крај Деспотовца, одржана је прва Гулашијада. Запажено је 20 учесника и богат културно - уметнички програм. 


-Ове године Медвеђа је поред  Илинданског Сабора, манифестације која већ постаје традиционална, одржала и нову- Гулашијаду. Идеја за ову манифестацију потекла је од омладине села, којима је помоћ пружила Месна заједница, Спортско друштво и КУД "Светозар Марковић", каже Марија Радосављевић у име организатора. 


Двадесеторо такмичара надметало се ко ће бољи гулаш да скува. Без обзира на нијансе, како треба да изгледа добар гулаш коначну оцену дао је жири на челу са професором, куваром Дејаном Новаковићем. 
- Прво место у кувању гулаша освојила је екипа из Богаве,  друго екипа из Роанде, док је треће место заузела екипа из Медвеђе, каже она.



Поред такмичарског дела у кувању гулаша, организовано је и надметање у спортским вештинама. 
- Организоване су игре попут надвлачења конопца, скока у даљ, обарања руку и испијања пива.  У надвлачењу конопца победу је однела екипа која је одушевила све "Мокани - Ресавица". Најбољи у скоку у даљ био је Дејан Милановић из Медвеђе, који је такође ушао у финале за обарање руку са Младеном Никодијевићем из Великог Поповића, додаје она.



Да зачине овогодишњи програм, потрудили су се најмлађи чланови КУД-а "Светозар Марковић" из Медвеђе који су први пут наступили, и њихови гости дечији ансамбл КУД-а "Плажане" из Плажана. 


Ту су били и неизоставни "Академци", да распале по инструментима када падне атмосфера, да ова Гулашијада остане упамћена, и наредна буде још боља.






Н.Р./ фото: Игор Стојановић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива