Пређи на главни садржај

МИЛУН МИЛОРАДОВИЋ:ИСТОРИЈА МИЛИВЕ ОТРГНУТА ОД ЗАБОРАВА

Данас у Србији, скоро да нема човека од старије генерације да не зна ко је чувени саксофониста Јован Миленковић Рала из горњоресавског села Милива. Међутим, Милива је и даље за многе непознаница. 

Црква у Миливској клисури - фото: А. Пешић

Да са заборављених докумената, фотографија и прича скине паучину усудио се Милун Милорадовић, који је пажљиво саставио хронику свог села на више од 500 страница, са веома занимљивим поглављима. Књига "Милива" је изашла у едицији библиотека "Хроника села", Културно - просветне заједнице Србије, 2010. године. Промоција књиге је уприличена у Дому културе у Миливи, где је чувени саксофониста и наступио, а програм је водио како га често зову "Миливски зет" глумац Светислав Буле Гонцић. У приказу књиге др Гордана Јовановић је написала: 
"Ова књига заинтересоваће без сумње, научнике из многих дисциплина: историчаре, етнологе,демографе, социологе, културологе, лингвисте и социолингвисте итд. Сви ће они с тачке гледишта своје струке имати шта да кажу о овом несумњиво великом труду који је уложио Милун Милорадовић састављајући хронику свог села".

Припрема  и монографију о Кречарима 

Недавно смо на промоцији књиге "Деспотовац" срели Милуна Милорадовића који је и члан Хронике села који нам је испричао шта ново о селу Милива истражује за штампу:"Ко једном уђе у свет истраживања, тешко оставља перо. Сада припремам монографију о мојим Миливским кречарима, да ли ћу стићи ове године  да објавим јер је то истраживачки рад и треба обавити доста интервјуа, да та монографија буде, ако не боља, онда на приближном нивоу оне моје претходне хронике", рекао је Милун. 



У овој књизи се у 14 поглавља може сазнати много о историји села Милива. Међутим, Гордана је посебно у приказу издвојила поглавља о средњовековном помињању села Милива, затим родословним таблицама које много говоре о старости народа у селу а које је веома напорно и скоро немогуће истражити до краја. Такође навела је и примере погрдних речи (коњино, битанго, волу..) које се у Миливи, али и околини користе, затим похвалне речи (Хвала, лепи мој, Бог те благословио...) и клетве ( Слепце водио...) итд.
Књига која се може проширити и допунити, али и без тога она ће остати незаобилазна полазница за истраживања о Ресавском крају и занимљиво штиво за будуће генерације Миливаца. 

ПГ/фото: И. Радошевић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива