Пређи на главни садржај

КАКО ДА УНОВЧИТЕ ОПАНАК И ЈЕЛЕК?


КАКО ДА УНОВЧИТЕ ОПАНКЕ И ЈЕЛЕК?


Седим у соби, а на зиду ми висе опанци мога прадеде.
Долази ми један добар пријатељ и пита ме онако немотивисано да ли бих ја отуђио прадедове опанке. 
Никада, казах ја оштро. 
Е видиш а неки би отуђили не само опанке, него и славу, обичаје и веру, рече он. 
Ја никада ни за какве паре, одбрусих му. 
Море, има ту и пара, али више је то слава, а овај народ као да је полудео критикује их а опет гледа и имају велики број прегледа у тој светској видео бази података. 
Нисам му веровао на почетку или сам се плашио да поверујем. Кад он мени укључи телевизију "Пинк" , а на тој телевизији извесна слава код неких фармера, многе од њих сам познао из новина. 
Шта је ово, питао сам. 
Ћути и гледај, узвратио је. 
И на почетку све беше лепо, нека побожна Маја Николић прочита силне молитве из "Православног молитвеника" и све беше чаробно побожно. Док ти ту док свећа гори и док је колач на столу, "домаћин" човек извесни Радашин познат не по свом пољопривредном раду већ по наступима  у кавезу, поче пред оном свећом, као да никада славу није славио да набраја, своја сексуална искуства. 
Боже господе, има ли те, све ми је било јасно. Никако ми не иде у главу како је овај народ дозволио да такви људи без културе и поштовања обичаја и традиције завладају нашим екранима. Па шта је ово, питао сам изненађено друга? То ти је мој друже гажење и пљување по Крсној слави и обичајима зарад новца, простаклук и празилук, под паролом да то народ воли да гледа. Прошло је неколико дана од тад, наравно на тој "Фарми" било је још слава, па су многи пред иконом свеца и псовали, али да им не замеримо, ко тамо не би полудео. И после нама не треба Веронаука и немамо компетентне стручњаке да је предају, па како да немамо пун их је екран и не сумњам да ако се овоме не стане на пут нећемо имати и сахране уживо, под паролом људи воле да гледају како се други људи убијају, па канибализам, без икаквих граница. Пре неколико дана видим слику оног што је као алтер его Огњена Амиџића извесни Оскар и као неки спот, нешто "Шарала, варала", иза у колу млади у народној ношњи, ма милина. Кад ти одједном излете нека из Африке Бога питај која, па као нешто у нашем јелеку, а доле неке "гаће", Боже каква комбинација, поред оноликог избора сукњи за фолклор. Ма каже она, да она то тако воли да носи. 

Курир



Па онда нека обуче горе мајцу, а не да каља часну народну ношњу. А њен пар или Огњен Амиџић изјави за Курир у одбрани да она не скрнави народну ношњу већ да је све то шоу-бизнис, шала. Ето да питамо Огњена како би се он осећао да му се ћерка овако обуче и игра. Добро је да се неко на ово и побунио, па реаговао иако изгледа узалуд, песма се све више слуша, а Сандри Африци ће се пунити џепови и честитаће јој јер је добро успела да уновчи јелек и опанке, по чему се па и "без сукње" познају Србијанке. 

                                         Дип. журналиста М. Мирковић



Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива