Пређи на главни садржај

НАША ОКОЛИНА/РЕСАВИЦА

КУД "БРАНИСЛАВ НУШИЋ" ИЗ РЕСАВИЦЕ

                        ИГРОМ И ПЕСМОМ ПРОСЛАВИО 70. ГОДИНА ПОСТОЈАЊА 


Пре више од седам деценија у руднику Баре, 1945. године основано је Културно - уметничко друштво “Бранислав Нушић” иако на почетку није носило тај назив, али оно траје и данас, а одржавају га млади фолклорни ентузијасти на челу са кореографом Петром Миладиновим. 


Поводом седамдесет година постојања, у Дому културе у Ресавици 3. јануара приређен је фолклорни спектакл, који је игром, песмом и шареноликим ношњама очарао све у публици. 
Организатори кажу да је  јубиларни концерт  протекао у дивној празничној радној атмосфери где је четиристотине људи пратило фолклорни програм, а да се на сцени кроз 15 кореографија, смењивало осамдесет актера. Било је инструменталних и вокалних  тачака.



Најмлађи играчи су се за ову прилику припремили Пастирске игре и игре из Шумадије.








 Припремни ансамбл је извео игре из Мачве, Шумадије, као и Влашке игре. 





Први ансамбл је извео велики број игара које су награђиване на фестивалима  и са којима се овај ансамбл поноси, а које је уобличио Петар Миладинов. Њихова имена су позната широм Србије, а њихова слава дотакла је и тло Русије: Староградске игре, игре из Западне Србије, Лесковца, Владичиног Хана, Врањског поља, Босилеградско крајиште, Буњевачке игре, Мађарски чардаш итд.






На крају концерта, после громогласног аплауза којим је публика несебично даривала све играче који су им се са сцене поклонили, у мотелу “Ђула” приређена је прослава на којој су додељене и захвалнице, дипломе, али и пехари за допринос раду овог ансамбла. 

Додељене су захвалнице за пет година доприноса друштву. Дипломе за извођаче који су у ансамблу 5-10 година, а за учешће преко 10 година додељене су дипломе и сребрни пехари, а преко 15 година дипломе и златни пехари. Као посебно изненађење играчи су се малим говором захвалили кореографу Петру Миладинову што је  био уз њих све ове године и давао им родитељске савете, желећи да им пренесе љубав према народној игри. 

Петар Миладинов: Увек ту да помогне својим играчима 





На крају замолили смо организаторе и кореографа да нам изнесу своје утиске након ових 70. година постојања КУД-а, али и да нам кажу шта су планови за наредни период.


-Поносни смо на то да у Ресавици све време живи и ради  једна добра школа фолклора, кроз коју је до сада прошло више од хиљаду, играча, певача и свирача и који су до сада на најлепши начин представљали на многим фестивалима како у нашој земљи тако и иностранству наше друштво, нашу општину, нашу Ресавицу и  нашу државу на међународним фестивалима у Македонији, Бугарској, Румунији, Чешкој, Пољској, Украјни, Аустрији, Немачкој, Француској и Русији. Добитници смо многих признања како општинских тако и републичких, освајали смо много прва места. Поменимо прво место на Нишавском хороводу, 2004. године, затим на међународном фестивалу у Бугарској 2005. Прво место у Липецку, Русија 2013., као и на међународном фестивалу у Београду где смо добили титули дипломатског КУД-а 2013. Године 2014. освојили смо прво место и на међународном фестивалу у Москви у Русији. 









-Планирамо да анимирамо што више младих да се укључе у наше друштво, постаљање нових кореографија и наравно представљање нашег програма на фестивалима како у нашој земљи тако и ван њених граница, кажу они. 



Сложно, како то најбоље умеју знојавих мајци, држећи се за појас у колу Нушићевци крећу у освајање нових дружења, игара и награда. 





                                                      ПГ/фото: "Бранислав Нушић"



Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива