Пређи на главни садржај

У ПОПОВЊАКУ ПРОСЛАВЉЕНА СЕОСКА СЛАВА УЗ ХАРМОНИКАШЕ И ГУЛАШЕ

Трећег дана великог православног празника Света Тројица, у Поповњаку је прослављена сеоска слава уз треће надметање у кувању гулаша и друго такмичење младих хармоникаша. Победу на такмичењу у хармоници однео је Михајло Милорадовић из Поповњака, а најбољи гулаш скувала је Ловачка секција овог села.

Друго и треће место у кувању гулаша припало је екипи "Група Миле Рајић" и "ДОО Ђула" и Ловачка секција Језеро. Поред такмичења  у кувању гулаша и надметању хармоникаша, у селу се обављају и литије, као и Света Литургија која је одржана у сеоској цркви, која ће на основу одобреног пројекта на конкурсу општине Деспотовац за цркве и верске заједнице, добити више од 100.000 динара, за изградњу куполе и звоника. 

Трећу организовану манифестацију пратио је велики број мештана овог села, а Месна заједница Поповњак уз подршку општине Деспотовац потрудила се да на догађају гостима ништа не недостаје. 
"Такмичарки су задовољни, а и ми као организатори, без обзира што увек може боље. Захвалио бих се директорки Туристичко-спортске организације Ани Богдановић и директорки Центра за културу Влатки Миленковић и директору РМУ "Рембас" Зорану Аксентијевићу на изузетно доброј сарадњи, као и свима који су на било који начин помогли нашу организацију", каже председник савета МЗ Поповњак, Бобан Станковић. 

Без обзира што из техничких разлога нису наступила Културно- уметничка друштва, ова гулшијада и такмичење хармоникаша, јасан је показатељ да овај догађај у Поповњаку прети да у годинама које долазе пређе границе сеоске прославе и постане још масовнији догађај.

ФОТО:МЗ ПОПОВЊАК


Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива