Пређи на главни садржај

ТЕХНИЧКА ШКОЛА У ДЕСПОТОВЦУ КРОЗ ПРОЈЕКАТ ДО ВЕЋЕ ЕДУКАЦИЈЕ О НАСИЉУ У ПОРОДИЦИ

У Техничкој школи у Деспотовцу, данас је одржана трибина на тему породичног насиља. Догађај је организован у оквиру пројекта "Пет до дванаест! Док не буде касно!" који спроводи УГ "Свет речи".

На почетку трибине госте је поздравио директор ове образовне установе Добрица Стојановић који је истакао да је ово четврти пројекат који њихова школа спроводи у сарадњи са УГ "Свет речи". Педагог Марија Миладиновић - Јовановић  говорила о сарадњи са овом школом која датира још од 2004. године, када је Техничка школа била једна од десет средњих школа које су биле укључене у пројекат против трговине људима.Како додаје, затим су 2006/17 сарађивали на пројекту "Млади против корупције". А ове године су укуључени у два пројекта, први против породичног насиља и други против дигиталног насиља. 
Пројекат је представила координаторка Јелена Златкова, која је казала да се пројекат спроводи у 10 општина и 12 школа, говорила је о потреби да научимо да препознамо децу и младе који живе у породицама у којима је присутно насиље и начинима на које можемо да им пружимо подршку. Андрија Пантић који је волонтер "Света речи" говорио је о личном животном искуству и утицају ситуације насиља на формирање личности адолесцента. 
На трибини је говорио и наставник ментор, Иван Милетић који је упознао присутне са активностима Тима за вршњачку подршку, радионицама које су организовали са младима у својој школи, њиховој посвећености да помогну вршњацима да се освесте и пријаве проблем, било да су жртве или да имају неко сазнање да се негде дешава насиље. У школи тим вршњачких едукатора чине: Бојана Бојовић, Миранда Дервишај и Бојан Богдановић који су се такође обратили током трибине. 

Овај догађај илустрован је и одабраним снимцима перформанса "Данас сам добила цвеће" и песме "Фрагменти"Ероса Алезија.Поред ученика и наставника школе, трибини су присуствовали и педагози основних школа, представници школског одбора и Савета родитеља, као и релевантних институција попут Центра за социјални рад и МУП-а.

ИЗВОР И ФОТО:СВЕТ РЕЧИ



Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива