Пређи на главни садржај

КАКО СРБИ ПРОСЛАВЉАЈУ ЂУРЂЕВДАН И ШТА ЈЕ ТО "ЕДЕРЛЕЗИ"?


Код Срба је прослава Ђурђевдана везана за прослављање крсне славе Светог Георгија, који је живео у време римског императора Диоклецијана. Он је признао своју хришћанску веру и осуђен је на смрт одсецањем главе. Тај дан се по Григоријанском календару празнује 6. маја, док се 16. новембра, прославља Обновљење храма великомученика Георгија у Лидији, у Турској. Георгије је представљен као ратник који копљем убија аждају која представља многобожачке религије. Тог дана домаћини који прослављају овај празник одлазе рано ујутру на литургију, где са свештеником секу колач, а затим се враћају кући, где дочекују госте. Међутим, поред верског значаја Ђурђевдана, у Србији се још увек у неким крајевима овај празник обележава и наслеђеним обредима, јер је то дан буђења пролећа.


Обичаји код Срба и Рома

Обичај је, у неким крајевима Србије, да се дан пред Ђурђевдан одлази у брдо, где се беру лековите траве - граб, леска и дивљи ђурђевак. Те вечери, као што је у Гроњој Ресави био обичај млади момци би касно ноћу одлазили да скину капију девојци која им се допада и сакривали је од домаћина, тако да би ујутру домаћин тражио капију. Неретко ју је могао наћи и на врху дрвета или у бунару.
Ујутру на Ђурђевдан жене су одлазиле на реку и од сакупљеног цвећа плеле венце, које су качиле на капију и у кући. Данас је то индивидуални обред који свака обавља код куће. Овај обичај је везан и за уранак, многи који не славе крсну славу организују излет у природи. Најчешће се жртвује јагње. Девојке и момци се прскају водом. Све се завршава игром и песмом. Ипак, нису Срби једини који су сачували обичаје везане за овај празник. Роми прослављају „Едерлези”.Све почиње весело, украшавањем капија, жртвовањем јагњета, а завршава песмом и игром, у њиховом препознатљивом стилу.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива