Пређи на главни садржај

КЊИЖЕВНИ ШОК



ПОШТО ЈЕ УВЕЛИКО ПОЧЕО БОЖИЋНИ ПОСТ ПРЕПОРУЧУЈЕМО ВАМ ДА У ВРЕМЕНУ ОДМОРА МИСЛИ ПРОЧИТАТЕ ПРИЧУ О ПОКАЈАЊУ И ОСВЕТИ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА ВЕЛИМИРОВИЋА "КАСИЈАНА".

Сви сте чули за Владику Николаја Велимировића значајног теолога и беседника. Међутим, мало ко зна да је Владика Николај као и многа свештена лица у то време био веома обдарен и за писање књижевних дела. Књижевно дело које је написао "Касијана" испричало нам је невероватни причу о греху, покајању и правди кроз вешто исткану књижевну причу.
Кратким и вештим описом три фијакера која "језде" из Сарајева ка манастиру Милешево, Владика започиње причу о тројици угледних људи Павлу Сарајлији сину трговца Јове Сарајлије, Петру Сумраку  старом сарајевском лекару и Марку Кнежеву раднику, који су се чини се пошли у Милешеву да се захвале на гробу Светог Саве Богу за даровану слободу након Првог светског рата. Међутим, на пола пута у манастиру Бања код Прибоја, Павле Сарајлија износи дубље намере које има, он је од свог оца добио један рукопис о животу монахиње Касијане који мора да однесе у Милешево. 
Фото

Павле ће убрзо својим сапутницима прочитати рукопис свог оца и они ће сазнати да је монахиња Касијана раније била "грбава Јула" да је преварио мушкарац и хтео да се ожени другом , па је она планирала освету у цркви, али је свештеник Калистрат успео да је одговори од освете и покаже јој пут опраштања и покајања којим је она наставила да хода као монахиња Касијана. Из тог рукописа они су све сазнали, осим истине коју ни Павле није знао, да се особа која је преварила Касијану налазила међу њима, али је вешто ћутала и сакривала свој грех све до Милешеве и Касијаниног гроба. У том вештом књижевном заплету крије се прича о покајању, опраштању и правди у чему лежи и књижевна, естетска али и духовна вредност овог несвакидашњег дела. 
.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива