ПОШТО ЈЕ УВЕЛИКО ПОЧЕО БОЖИЋНИ ПОСТ ПРЕПОРУЧУЈЕМО ВАМ ДА У ВРЕМЕНУ ОДМОРА МИСЛИ ПРОЧИТАТЕ ПРИЧУ О ПОКАЈАЊУ И ОСВЕТИ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА ВЕЛИМИРОВИЋА "КАСИЈАНА".
Сви сте чули за Владику Николаја Велимировића значајног теолога и беседника. Међутим, мало ко зна да је Владика Николај као и многа свештена лица у то време био веома обдарен и за писање књижевних дела. Књижевно дело које је написао "Касијана" испричало нам је невероватни причу о греху, покајању и правди кроз вешто исткану књижевну причу.
Кратким и вештим описом три фијакера која "језде" из Сарајева ка манастиру Милешево, Владика започиње причу о тројици угледних људи Павлу Сарајлији сину трговца Јове Сарајлије, Петру Сумраку старом сарајевском лекару и Марку Кнежеву раднику, који су се чини се пошли у Милешеву да се захвале на гробу Светог Саве Богу за даровану слободу након Првог светског рата. Међутим, на пола пута у манастиру Бања код Прибоја, Павле Сарајлија износи дубље намере које има, он је од свог оца добио један рукопис о животу монахиње Касијане који мора да однесе у Милешево.
Фото |
Павле ће убрзо својим сапутницима прочитати рукопис свог оца и они ће сазнати да је монахиња Касијана раније била "грбава Јула" да је преварио мушкарац и хтео да се ожени другом , па је она планирала освету у цркви, али је свештеник Калистрат успео да је одговори од освете и покаже јој пут опраштања и покајања којим је она наставила да хода као монахиња Касијана. Из тог рукописа они су све сазнали, осим истине коју ни Павле није знао, да се особа која је преварила Касијану налазила међу њима, али је вешто ћутала и сакривала свој грех све до Милешеве и Касијаниног гроба. У том вештом књижевном заплету крије се прича о покајању, опраштању и правди у чему лежи и књижевна, естетска али и духовна вредност овог несвакидашњег дела.
.
Коментари
Постави коментар