Пређи на главни садржај

СЕЋАЊА


Четири године од смрти 

истакнутог кореографа Десанке Ђорђевић


Десанка Ђорђевић
фото: ДАРКО ГАЈИЋ
Прошло је четири године откако је преминула Десанка Ђорђевић истакнути кореограф и записивач српских народних игара.  Игре које је поставила и данас се играју у бројним Културно - уметничким друштвима. Њен животни пут био је веома занимљив, од асистента преко записивача народних игара до фолклорног кореографа.
Десанка Ђорђевић је рођена у Лици, а школовала се у Београду где је и започела фолклорну каријеру, пише Блиц. Играла је као аматер у КУД-у "Бранко Цветковић", 1946. године, а касније  прелази у ансамбл народне армије. Нешто касније постаје члан националног ансамбла народних игара и песама "Коло", где остаје до краја професионалне каријере. Више као асистент и кореограф, а мање као играч. 

Десанка је за собом оставила велики број кореографија, поменимо игре из околине Лесковца, Влашке, игре из Шумадије и Поморавља, игре из Београда итд. За њом је остало и неколико књига о народним играма. Она није знала шта је то пензионерско животарење, била је у покрету и до последњих дана путовала је по свету и постављала наше народне игре. Она је у народној игри успела да сачува и карактер и стил, а и изворност по чему је посебна.  Добила је награду за животно дело "Коло" и награду "Светски Оскар фолклора". Пријатељи је памте као
увек ведру и насмејану особу спремну да помогне. Њој у част основан је под њеним именом и Центар за очување традиционалне културе. 




Прошле године и Ресавци су имали прилике да се сусретну са играма из Шумадије и Поморавља које је записала Десанка Ђорђевић. У њену част семинар су организовали кореограф и предавач Бранко Мастиловић и Десин асистент и пријатељ, као и председник КУД-а "Стеван Синђелић" из Великог Поповића, Слободан Стоичић. Полазници семинара су успели да науче задате игре, што ће им  је омогућило и да их правилно постављају по својим ансамблима, како се не би изгубила изворност. 



У част Десанки Ђорђевић из штампе је изашла и монографија коју су приредиле Весна Бајић и Маја Красин, која се и даље може купити и из ње се може сазнати све о животу и раду ове истакнуте уметнице. 


Знала је Деса добро, да се на силу народна игра не може играти. Зато је говорила: "Децо, ако желите да се бавите народном игром, морате је волети. Ја сам игри посветила цео свој живот, она ме је одржала и хвала јој!"



Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива