Четири године од смрти
истакнутог кореографа Десанке Ђорђевић
Десанка Ђорђевић фото: ДАРКО ГАЈИЋ |
Прошло је четири године откако је преминула Десанка Ђорђевић истакнути кореограф и записивач српских народних игара. Игре које је поставила и данас се играју у бројним Културно - уметничким друштвима. Њен животни пут био је веома занимљив, од асистента преко записивача народних игара до фолклорног кореографа.
Десанка Ђорђевић је рођена у Лици, а школовала се у Београду где је и започела фолклорну каријеру, пише Блиц. Играла је као аматер у КУД-у "Бранко Цветковић", 1946. године, а касније прелази у ансамбл народне армије. Нешто касније постаје члан националног ансамбла народних игара и песама "Коло", где остаје до краја професионалне каријере. Више као асистент и кореограф, а мање као играч.
Десанка је за собом оставила велики број кореографија, поменимо игре из околине Лесковца, Влашке, игре из Шумадије и Поморавља, игре из Београда итд. За њом је остало и неколико књига о народним играма. Она није знала шта је то пензионерско животарење, била је у покрету и до последњих дана путовала је по свету и постављала наше народне игре. Она је у народној игри успела да сачува и карактер и стил, а и изворност по чему је посебна. Добила је награду за животно дело "Коло" и награду "Светски Оскар фолклора". Пријатељи је памте као
увек ведру и насмејану особу спремну да помогне. Њој у част основан је под њеним именом и Центар за очување традиционалне културе.
Прошле године и Ресавци су имали прилике да се сусретну са играма из Шумадије и Поморавља које је записала Десанка Ђорђевић. У њену част семинар су организовали кореограф и предавач Бранко Мастиловић и Десин асистент и пријатељ, као и председник КУД-а "Стеван Синђелић" из Великог Поповића, Слободан Стоичић. Полазници семинара су успели да науче задате игре, што ће им је омогућило и да их правилно постављају по својим ансамблима, како се не би изгубила изворност.
У част Десанки Ђорђевић из штампе је изашла и монографија коју су приредиле Весна Бајић и Маја Красин, која се и даље може купити и из ње се може сазнати све о животу и раду ове истакнуте уметнице.
Знала је Деса добро, да се на силу народна игра не може играти. Зато је говорила: "Децо, ако желите да се бавите народном игром, морате је волети. Ја сам игри посветила цео свој живот, она ме је одржала и хвала јој!"
Коментари
Постави коментар