Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ


У сусрет 29. новембру
ПЛОДОВИ СЛОЖНОГ РАДА 

                                                             Плажане, новембар 

Пред Народним одбором општине и Школским одбором појавио се проблем како решити  питање школског простора - учионица, јер је прилив ђака из околних села већи.Због тога су морали сместити неколико учионица у старој згради Народног одбора општине да би бар привремено ублажили кризу.

За зидање нове школе није било материјалних средстава, па је на једном збору бирача дат предлог да се из средстава самодоприноса и добровољном радном снагом грађана подигне школа која би имала пет учионица, једну просторију за наставно особље и једно одељење за школски кабинет. Овај предлог је једногласно прихваћен. На истом састанку изабран је и грађевински одбор  од 35 чланова који ће руководити изградњом школе.

Грађани овог села латили се озбиљног посла: једни су довлачили камен за темељ, док су остали радили на гашењу креча и прављењу малтера. Када је сав материјал био прикупљен, тек тада је стручна радна снага отпочела са радом. Она искуљичиво обавља стручне, док грађани обављају просте радове и преносе потребан материјал.На изградњи темеља  зграде грађани села су дали око 250 добровољних радних дана. За материјал и стручне радове утрошено је око 180.000 динара.

До 29. новембра завршиће се и кровна конструкција. Тога дана грађани овог села видеће плодове свога труда. То ће бити смотра успеха чланова Социјалистичког савеза  и Савеза комуниста села Плажана. 

 (Милан ГРОЗДАНИЋ, објављено 5.новембра 1956. у листу "Нови пут"

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива