Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ



НАЈСТАРИЈА ФОТОГРАФСКА РАДЊА У ДЕСПОТОВЦУ
ВИШЕ ОД ШЕСТ ДЕЦЕНИЈА
"ФОТО БАНЕ" ЧУВА ВАШЕ УСПОМЕНЕ



Пре више од шест деценија у Деспотовцу је основана фотографска радња "Фото Бане" која и данас носи назив свога творца и не заостаје за  трендовима у дигиталној фотографији. 

Фото Бане - Стари Деспотовац


Било је то далеке 1954. када су са жељом да Деспотовац као центар Горње Ресаве добије фотографа, из Ћуприје  довели чувеног мајстора фотографије Бранислава Марјановића. 

Фотографску радњу су основали брачни пар Надежда и Бранислав Марјановић. Бранислав је рођен 1930. године, па је 1954. године доведен из Ћуприје као мајстор фотографије како би Деспотовац имао фотографску радњу, прича Јован потомак чувеног мајстора фотографије који успешно савладава све задатке које намеће дигитална фотографија.

Да је све било онако како Јовица непристрасно тврди говоре нам и старе фотографије, сведоци како је некада Деспотовац изгледао. Међутим, Јован наставља и даље да нам прича о историји ове мале породичне установе. 


Касније од свог оца занат изучава син Јовица који заједно са супругом Јасминком  наставља рад и унапређење фотографске радње. Тако да постају лидери у овом послу о чему сведочи и чињеница да су одавде потекле и прве колор фотографије у овом крају. Кодак Експрес је баш ову радњу одабрао за представника на светским сајмовима што је сатисфакција њиховог рада, прича Јовица. 

Иако нажалост, ни Бранислав, ни Јовица више нису живи, овај породични посао вешто су познавајући занат преузели унук Јован и унука Јована.

Филозофија наше радње је да се унапреди рад и да се настави породична традиција. Поседујемо најсавременију дигиталну опрему за израду фотографија као и велики радни тим како у земљи тако и у иностранству, каже Јован. 

Уколико имате неку стару фотографију коју је прегризло време или било који други фактор у овој радњи извршиће дигитални ретуш и фотографија ће поново засветлети старим сјајем, али то није све што се убраја у новине ове значајне породичне фирме. 
Пример Дигитални ретуш 

Поред дигиталног ретуша старих фотографија, актуелна је израда новогодишњих календара позивамо  децу  и родитеље да дођу до наше радње  и фотографишу се и одаберу календар. Затим ту је израда фотошоља, пребацивање материјала са видео касета на ДВД дискове, дизајн и припрема за штампу, дигитална и офсет  штампа, теренска фотографија и још много тога, истиче Јован. 

Фотошоље 


Данас у Горњој Ресави скоро да нема куће која у својој кућној фото - архиви нема неку фотографију са потписом мајстора фотографије "Фото Банета", то је сведок једне историје и једног времена, које се протезало кроз три генерације, и наставило да бљешти истим сјајем и данас у дигиталном добу.

                                                                      ПГ


                                                                         




Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива