Пређи на главни садржај

ЗАНИМЉИВОСТ



НАЈСТАРИЈА ФОТОГРАФСКА РАДЊА У ДЕСПОТОВЦУ
ВИШЕ ОД ШЕСТ ДЕЦЕНИЈА
"ФОТО БАНЕ" ЧУВА ВАШЕ УСПОМЕНЕ



Пре више од шест деценија у Деспотовцу је основана фотографска радња "Фото Бане" која и данас носи назив свога творца и не заостаје за  трендовима у дигиталној фотографији. 

Фото Бане - Стари Деспотовац


Било је то далеке 1954. када су са жељом да Деспотовац као центар Горње Ресаве добије фотографа, из Ћуприје  довели чувеног мајстора фотографије Бранислава Марјановића. 

Фотографску радњу су основали брачни пар Надежда и Бранислав Марјановић. Бранислав је рођен 1930. године, па је 1954. године доведен из Ћуприје као мајстор фотографије како би Деспотовац имао фотографску радњу, прича Јован потомак чувеног мајстора фотографије који успешно савладава све задатке које намеће дигитална фотографија.

Да је све било онако како Јовица непристрасно тврди говоре нам и старе фотографије, сведоци како је некада Деспотовац изгледао. Међутим, Јован наставља и даље да нам прича о историји ове мале породичне установе. 


Касније од свог оца занат изучава син Јовица који заједно са супругом Јасминком  наставља рад и унапређење фотографске радње. Тако да постају лидери у овом послу о чему сведочи и чињеница да су одавде потекле и прве колор фотографије у овом крају. Кодак Експрес је баш ову радњу одабрао за представника на светским сајмовима што је сатисфакција њиховог рада, прича Јовица. 

Иако нажалост, ни Бранислав, ни Јовица више нису живи, овај породични посао вешто су познавајући занат преузели унук Јован и унука Јована.

Филозофија наше радње је да се унапреди рад и да се настави породична традиција. Поседујемо најсавременију дигиталну опрему за израду фотографија као и велики радни тим како у земљи тако и у иностранству, каже Јован. 

Уколико имате неку стару фотографију коју је прегризло време или било који други фактор у овој радњи извршиће дигитални ретуш и фотографија ће поново засветлети старим сјајем, али то није све што се убраја у новине ове значајне породичне фирме. 
Пример Дигитални ретуш 

Поред дигиталног ретуша старих фотографија, актуелна је израда новогодишњих календара позивамо  децу  и родитеље да дођу до наше радње  и фотографишу се и одаберу календар. Затим ту је израда фотошоља, пребацивање материјала са видео касета на ДВД дискове, дизајн и припрема за штампу, дигитална и офсет  штампа, теренска фотографија и још много тога, истиче Јован. 

Фотошоље 


Данас у Горњој Ресави скоро да нема куће која у својој кућној фото - архиви нема неку фотографију са потписом мајстора фотографије "Фото Банета", то је сведок једне историје и једног времена, које се протезало кроз три генерације, и наставило да бљешти истим сјајем и данас у дигиталном добу.

                                                                      ПГ


                                                                         




Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...