Пређи на главни садржај

ГОРАН МАРЈАНОВИЋ, АУТОР ИЗЛОЖБЕ МИНИЈАТУРНИХ СКУЛПТУРА- ОШТРО ОКО ЗА ДЕТАЉЕ!

Узбуђеног аутора прве самосталне и јединствене изложбе минијатурних скулптура од графитних оловака у Србији, Горана Марјановића замолили смо да за "Нову Ресаву" каже нешто више о инспирацији, идејама и плановима за будућност. 

По отварању изложбе, аутор је кратко прокоментарисао како је изненађен бројем људи који су дошли на изложбу, признао је да је један број очекивао, а да су га други изненадили. 
-Вечерас са пресрећан, поготово што је ово моја прва самостална изложба, за мене је несвакидашњи догађај. Гледам и не верујем- прокоментирисао је он. 

Горан Марјановић је рођен и одрастао у Деспотовцу, а тренутно живи и ради у Београду. Како каже, од малена је имао оштро око за детаље. 
-Инспирацију сам почео да налазим у предметима које свакодневно користимо. Понекад је инспирација, неки филм који сам погледао, а мало ређе и књига.Моја склоност према малим стварима датира из раног детињства, јер сам увек волео да се играм малим играчкама, које су на себи имале више детаља. Посебно бих волео неки аутић који би у себи имао неке додатне делове, као што су волан, још ако би имао и возача, аутоматски би то постајао мој омиљени аутић. Касније, сам погледао радове једног Америчког аутора, што ме је инспирисало да се озбиљније бавим израдом минијатура.

Међутим, да би се дошло до једног рада није ни мало једноставно, поготово ако узмемо у обзир алат, којим аутор ствара и посебно чињеницу да се нека дела могу видети једино помоћу лупе. 
-До прве изложбе сам дошао превеликим залагањем, чак сам морао да уложим и време које сам могао да проведем са девојком, братом, сестром и пријатељима. Превише времена треба да би се урадио један овакав рад, а да би се приредила изложба - потпуна посвећеност. Што се једног рада тиче може да буде готов за пар сати или за неколико дана, зависно од сложености саме скулптуре и детаља које ћу да имплементирам у саму скулптуру.

Горан се уметношћу бави од 2005. године. У почетку су то биле скулптуре од плуте, винских затварача и дрвета, а касније је у полистирену обликовао макете гитара. Средином 2012. године направио је прву минијатурну скулптуру од графитне оловке, под утицајем америчког уметника Далтона Гетија. Горан је редовни учесник изложбе "Уметност у минијатури" коју организује Мајдан арт из Мајданпека, где је 2014. године добио златну медаљу посетилаца. 

Недавно је потписао уговор са признатом фирмом за производњу оловака "Штемблер" , где је са својим радовима учествовао у рекламирању њихових производа.
Његова идеја је да своје радове понуди на дигиталном тржишту.
-Планирам да радим интернет продају, јер ми нисмо тржиште за овакву врсту уметности. Што не значи да ја себи подижем цену, тиме што правим нешто што је само по себи реткост, него је таква економска ситуација. Моја идеја је да скулптуре купују људи широм света, путем аукција и сајтова са фиксним ценама за продају уметнина- закључује уметник.

Ресаваки крај кроз историју дао је велики број уметника, један од значајних био је и Војислав Јакић који је у Југославији стварао чуда, којима се дивио и славни Момо Капор, али и свет. Ова уметност је много другачије, необична, иновативна. Многи који су били на изложби закључују да Гораново уметничко време тек почиње да тече и да му се смеши значајна каријера. 

М.Мирковић/фото: И.Радошевић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива