Пређи на главни садржај

"РЕСАВСКИ МОТИВИ" У СТЕЊЕВЦУ- ОПОЈНИ МИРИС ГУЛАША, ПА ФОЛКЛОР ЗА ДУШУ!


Овогодишња манифестација "Ресавски мотиви" која се већ традиционално, одржава у Стењевцу, већ неколико година, остаће упамћена по укусној трећој Гулашијади, али и богатом и разноврсном културном програму. 


Почетак треће Гулашијаде на "Ресавским мотивима" обележен је весело и радно у узаврелој атмосфери, са 13 учесника. Сви су се трудили да направе што укуснији гулаш. Иако су нијансе у питању, кувар Дејан Новаковић донео је одлуку , да је победник екипа "Костини Бећари".


Организатор Весна Марковић Стојадиновић задовољна је учесницима и успехом овогодишње Гулашијаде. Пошто гулаш не иде без доброг влашког качамака, њега су припремили представници етно фестивала "Бела црква" у Бељајци, који одржава 16.и 17.јула.

ФОТО: С. МАНЗОНИ, ФЕЈСБУК



Док су мајстори  гулаша, наставили дружење, пажњу нам привлачи један мини сајам. Удружење жена "Златне руке Ресаве" угостиле су удружења жена из Ћуприје, Плажана, и остале чуваре традиције. У Ћупријском удружењу поново се чула песма Добрилке Петровић, ауторке збирке песама "Латице живота". 


За разноврстан културни програм потрудила се Златана Димитријевић. Домаћини КУД "Ресава" извели су занимљив репертоар игара од Горње Ресаве, па преко Влаха, Мачве, стигли и до јужне Србије. А ништа мање интересантан програм нису извели ни гости, КУД "Железничар" из Ћуприје, КУД "Плажане" из Плажана и КУД "Бељаница" из Стрмостена. 


Програм су увеличале и гимнастичарке Вања и Сара Миленковић, а представили су се и млади саксофониста Александар Обрадовић и хармониикаш Михајило Милорадовић из Поповњака, иначе освајач награда. 


Програм је завршен дружењем учесника, уз погледе на ресавске мотиве на Стењевачким ћилимима у којима се огледа богата фолклорна традиција, која се наставља. 

М.Мирковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива