Пређи на главни садржај

У БЕЉАЈЦИ 16. И 17. ЈУЛА- ЕТНО ФЕСТИВАЛ "БЕЛА ЦРКВА" - ФЕШТА КОЈА ЗАОКУПЉА СВА ЧУЛА!

У Бељајци, селу надомак Деспотовца, које је име добило по белој земљи или белој гори, према писању Станоја Мијатовића. Ту у овој малој оази мира, крај једне древне светиње из 14 века, зачела се идеја о фестивалу, који ове године слави мали јубилеј. 


-Идеја за фестивал настала је 2010. године. Група ентузијаста је желела да опорави напуштену цркву која је настала у 14 веку и о којој се веома мало знало. Првобитна идеја била је да се направи ликовна колонија која је први пут одржана 2011. године. За време трајања ликовне колоније јавила се идеја да се прошири културни садржај око цркве, па је 2012. организован први фестивал етно хране. Ове године је мали јубилеј- пети фестивал по реду, кажу из организације.


Додају и да ће ове године манифестација бити подигнута на виши културни ниво, тако да ће се осим фолклорног дела, такмичења саксофониста, надметању у кошењу, припреми погаче, качамака и печењу јагњета, ставити акценат и на науку.
-Ове године фестивал ће бити подигнут на виши културни ниво, зато што ће се првог дана одржати предавање о етно мотивима нашег краја. Предавање ће одржати етнолингвиста проф. др Софија Милорадовић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу на Департману за српски језик и књижевност и научни саветник Института за српски језик САНУ. Захваљујући првој награди за најбољи промо филм о манифестацији, велики број туристичких организација је најавило долазак на фестивал.  

За квалитет овог фестивала прочуло се и у региону и Европи, па су тако долазили и инострани гости, а биће их и ове године, истичу организатори. 
-Године 2015. долазили су нам гости из Италије. Ове године долазе из Министарства туризма Црне Горе и Министарства туризма Македоније. 

Организатори Удружење грађана "Бела црква" и Месна заједница Бељајка, позивају Вас да ове године посетите овај јединствени фестивал етно хране и културе у Горњој Ресави. Као и да пробате јединствени, влашки качамак, на  чији укус многи нису остали имуни, током промоције фестивала и по општини, а и шире. 

Текст и фото: М.Мирковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива