Пређи на главни садржај

У ДЕСПОТОВЦУ НА ПРОКОПЉЕ - ПРОДАВЦИ СЕ ЖАЛЕ НА МАЛУ ПРОДАЈУ, А КУПЦИ НА ЦЕНЕ!

На дан Светог Прокопија у Деспотовцу је по традицији одржан вашар. Трг испод споменика деспоту Стефану Лазаревићу шаренило се од различитих производа, што домаће радиности, што слаткиша. У доњем делу града постављене су и тезге са оделима, а на крају и место које деца највише воле, парк са рингишпилима, аутомобила и многих других дечијих занимација. 











Ујутру, па  до поподне бележи се слаба продаја. Купци кажу да цене нису прилагођене њиховом стандарду, а продавци како верују купцима да немају новац, али се бране да су цене потпуно прилагођене. Било је и оних који воле и да се ценкају, што негде прође, а негде не. У вечерњим часовима, није се могло проћи од људи на улици, поготово што је те вечери почео "Ресава фест". 

Случајно смо наишли на Петра Нешића, песника родом из Плажана који на вашар у Деспотовац долази већ пола века. Када смо га срели и упитали за здравље ,рекао је да се осећа половно, али очувано, а затим је започео причу о вашарима. 
- Данас у савременом добу и вашари су се променили. Раније је то било много другачије. Овде није било зграда, већ је била ливада. Није било толико много продаваца као данас. Било је и игранки, па дођу момци из девојке из неколико села. Па се тако развију чак три кола, овде на вашару.
Многи су похвалили организацију овогодишњег вашара, али било је и оних којима је засметало што су се поједини продавци паркирали баш на самом шеталишту, трга Деспота Стефана Лазаревића. 


Продавац "Сарајевског ратлука" Љиљана Томић, каже да је на вашару први пут, али да није очекивала овакву неорганизованост. Како каже, размишља да своје незадовољство, преточи у критику за Београдске медије. 
-Веома сам незадовољна. Не могу да верујем да ми плаћамо четири метра, десет хиљада динара, а неко за исти простор само две и по. Што се тиче продаје, иде ту и тамо. 

Удружење жена "Стари вез" из Плажана, такође каже да је продаја слаба, без обзира што су били цео дан на вашару и да је једна колегиница успела да прода кецељу и још један ручни рад. 
Удружење "Кнегиња Милица" из Крагујевца, додаје и да је слабо интересовање за хеклане радове, многи кажу да је то изашло из моде, али се оне са тим не слажу. 

Ту су  и љубавне чаролије који је једиствен изум, за срећу, здравље, љубав, успех. Као и дрвени производа, па чак и старински аван. 

Свега је било на овогодишњем вашару, а није изостала ни фрула, па ни печено корење и чаша купина које кад Ресавац проба, зна да лето увелико траје.

М.Мирковић 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива