Пређи на главни садржај

САКСОФОНИЈАДА У БЕЉАЈЦИ- ИНТЕРВЈУ СА ПРЕДСЕДНИКОМ ЖИРИЈА АЦОМ МИЛОРАДОВИЋЕМ!

Првог дана етно фестивала хране "Бела црква" у Бељајци одржано је прво вече такмичења саксофониста аматера. Друге вечери, одржано је финале, те је жири на челу са Александром Милорадовићем чланом омладинског народног оркестра РТС-a, који је једавно објавио и цд кола за музичку кућу ПГП РТС, оценио да је победник Никола Јовановић из Старог Села, који од 2003. године музицира на овом инструменту. Такмичење је пратио и чувени саксофониста из Миливе, Јован Миленковић Рала, који је прославио и Ресаву и овај инструмент. 

Александар Милорадовић је недавно за "Нову Ресаву" говорио о значају овог такмичења, квалитету извођача,  али и указао на одређене недостатке. 
-Ове године на такмичењу саксофониста у Бељајци евидентан је знатно већи број учесника, такмичара и публике, што говори о већој популарности такмичења, као и о већем општем интересовању за овај инструмент и манифестацију уопште- каже он. 

ДЕТАЉ СА ТАКМИЧЕЊА/Н.МАРКОВИЋ

Током разговора осврнуо се и на квалитет музицирања.
-Што се тиче квалитета музицирања кандидата, мислим да генерално имају лоше музичке моделе, које следе, па у складу са тим и музицирају.Орнаментика, као један од од главних елемената наше народне музике је код данашњих младих извођача на овом инструменту јако лоша.Одмах уз њу морамо да покудимо начин дувања и артикулацију. Запажен је проблем у диференцирању стилова. Велика већина такмичара је интерпретирала српска народна кола кроз стил влашке музике- прича он. 

Међутим, пошто није желео да овај интервју тече у правцу негативне критике, поделио је са нама и шта је било позитивно на самом такмичењу. 
-Да овај текст не би био у стилу негативне критике, требало би бацити светло и на позитивне стране свега овог. Прва позитивна, и рекао бих, најбитнија ствар је интересовање за "праву српску народну музику"и њено неговање од стране младих људи. Добро је и то што кроз такмичење подстичу у себи самокритичност и добијају мотивацију да напредују- објашњава Александар. 
За крај открио нам је и шта су планови, који ће унапредити и овај фестивал, а и музицирање младих такмичара. 
-У плану је да се у оквиру ове, већ традиционалне манифестације организује и музичка радионица, како би учеснике могли да едукују врхунски ауторитети овог инстурмента, каже он. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива