Пређи на главни садржај

ХРОНИКА РЕСАВА ФЕСТА: ДУЛЕ РЕСАВАЦ "КВАТРО" И СПЕЦИЈАЛНИ ГОСТ НАДИШАНА ИЗ СИБИРА!

Синоћ је на Фазанерији одржано друго вече концерата на Ресава фесту. 


Као што је публика навикла прве вечери и друге вечери је глумац и редитељ Милан Вељковић најавио   госте који свирају. 
Приређено је дивно вече за публику где је Владисвар Надишана (Vladiswar Nadishana), мулти-инструменталиста, композитор, који свира на више  од 200 инструмената света, а неке је и сам направио. Без проблема   пратио Дулета Ресавца, у извођењу неких наших познатих песама, као што је "Димитријо, сине Митре", а касније су они пратили Надишану који је изводио своје композиције. Његова музичка каријера почиње од 1990. године, када се најпре бавио свирањем гитаре, а касније је почео да се занима за етно звуке и старе инструменте света. Занимљиво је да је у свом селу у Сибиру, основао "Одељење звучне микрохирургије" где је откривао непознате светске древне инструменте, нове методе  њихових коришћења, али и дигитални звук. Свирао је са многим познатим музичарима у свету "ворлд" музике, а његова музика је коришћена и у кореографијама у руском "Бољшој театру". Од 2005. живи у Берлину, где ради на неколико пројеката. 

-Први пут сам на овом фестивалу. Волим овакве фестивале, искуства су веома позитивна, бенд је сјајан и уживао сам да свирам са овим људима- каже Надишана за "Нову Ресаву". 
У разговору се посебно осврнуо и на Балканску музику коју јако воли, али и на то да кроз своју музику коју распрострањује по целом свету ствара нова музичка правила. 
-Волим српску музику. Потичем из музичке породице, као и Дуле, који потиче из старе музичке породице и чији се деда бавио музиком. То је за мене посебно. Иначе уживам и у старој Балканској музици. Немам неку омиљену песму из српске музике, али је задовољство слушати, поготово ове момке, заиста је уживање, као и свирати са њима. Направио сам неке инстурменте и даље настављам са тим.  
У току вечери свирао је један инструмент који је сличан као наше дромбуље. 
-Свирам тај инструмент свуда. Срећем га у многим културама, има га на Сибиру, у Србији, код Абориџина, Сомалији. Веома је популаран. Свирао сам свуда по свету где су ме позвали. У својој земљи, у Сингапуру, Америци, Индији, Бали, Русији, Македонији, Албанији и на Косову. 
За природу Горње Ресаве рекао је да је то рај на земљи. 
-Имао сам прилике да са Гораном из бенда, видим веома лепа места,  водопад, манастир, такође и "Лисински рај" што звучи веома добро, као рај на земљи, заиста сам уживао тамо. 
Утиске о синоћној свирци, са нама је поделио и проф. Александар Стојић. 
-Утисци су веома добри. Дошао нам је уметник, мулти-инструменталиста из далеких крајева планете. Једно невероватно искуство, бити са таквим човеком на сцени. Искуство је обострано, што нам је и сам Надишана рекао. 
Гост на концерту био је и Горан Стојадиновић Ранго, који се годинама бави музиком и који је основао групу "Балкан ловерс" који је веома задоваљан и фестивалом и свирком.
-О овом фестивалу мислим све најбоље. Могу да вам кажем да смо свирали по многим фестивалима  који имају невероватно велике буџете, у односу за наше услове, и да то није ништа много боље у односу на овај фестивал. Ови момци, мој брат Дуле, Аца, Зале, са тим што имају раде нешто невероватно, квалитетно и велико. Идеја да Надишана дође у Горњу Ресаву, потекла је од мог брата Дулета, који се интересовао за Надишанину музику. Без обзира што Надишана свира само велике "ворлд" фестивале, на наше изненађење, пристао је да радо дође на фестивал. И заиста им је изашао у сусрет. Што се тиче мог бенда, "Балкан ловерса", недавно нам је изашао албум, и учествовали смо на џез фестивалу   у Лугану, где су реакције њихове штампе биле веома позитивне. Припремамо се полако, јер 9. августа, наступамо на Нишвил- у,  а 25.августа у Деспотовцу, на "Данима српског духовног преображења".
Опширније о уметнику на званичној страници: Надишана.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива