Пређи на главни садржај

КИША НИЈЕ УСПЕЛА ДА ПОКВАРИ ПЕТИ ЕТНО ФЕСТИВАЛ ХРАНЕ У БЕЉАЈЦИ: НАПРАВЉЕН НАЈВЕЋИ КАЧАМАК, А ПОСЕЋЕНОСТ ЗАДОВОЉАВАЈУЋА!

У суботу 16. јула свечано је отворен пети етно фестивал хране "Бела Црква" у селу Бељајка. Променљиво време организаторима није ишло на руку, али је без обзира на то, реализовано све што је организацијом било предвиђено.



Програм фестивала говором, отворио је председник СО Деспотовац, др Златко Марјановић, а затим је и професорка са Филозофског факултета у Нишу и чланица Института САНУ, етнолингвиста др Софија Милорадовић, одржала предавање о називима етно хране. У културном програму наступили су чланови из ансамбла "Божиково" Бошњане, а одржано је и такмичење "Ресавски косач". Марина Величковић каже да су тог дана гости имали прилике да пробају пасуљ и гулаш. 



Другог дана фестивала, одржано је такмичење  у спремању ресавског јагњета, погаче и качамака. Број учесника био је на задовољавајућем нивоу. 

Свеукупни победник такмичења је фирма "Бели" из Витанца, која је поред пехара, добила награду "златно јагње". У питању је живо јагње које је предао један од организатора Бора Маргариновић. 






Организатори су као што је и најављено направили највећи качамак како кажу у Србији, од 1,20 метара.




Такође на фестивалу био је присутан и велики број излагача. Занимљив је био штанд, Етно- форме из Јагодине и удружење жена из Ужица "Жена за сва времена" који у понуди имају "мужомлате" и "женомлате". 
-Ми смо по други пут на овом фестивалу. Бавимо се пирографијом и декупажом, производе старијег заната украшавамо на савремен начин. Моја идеја је била да направимо производ два у један, и тако су настали и "мужомлати" и "женомлати"-прича чланица Данијела. 
У културном делу програма наступили су чланови ансамбала из Забреге, Бошњана, Стрмостена и Плажана. 

Публика је имала прилике да види игре из Шумадије, Бујановца, Јасенице и Трстеника, Војводине, као и да чују женску певачку групу из Забреге. КУД "Плажане" извео је и сплет Влашких игара, коју је започео игром "бобошика" која се често играла у Бељајци, али и околним селима, те су је и српска друштва из других села присвојила и играла на Сусретима села. 

У вечерњим часовима, одржано је и такмичење саксофониста аматера, а награду је освојио млади Никола Јовановић из Старог Села, који се од 2003. бави музицирањем на овом инструменту.
Завршну реч на фестивалу дали су организатори, који су и упркос временским неприликама задовољни фестивалом. 

-Могу да кажем да сам изузетно задовољан, поред свих недаћа, прво невремена које нас је задесило пред сам фестивал. Посећеност је била изузетна. Задовољни смо и учешћем у такмичарском делу и културно- уметничким програмом. Посебно бих се захвалио ансамблима из Забреге, Плажана, Стрмостена и Бошњана који су допринели да наш фестивал успе- каже Драги Мијаиловић. 


М.МИРКОВИЋ/ФОТО: М.ВЕЛИЧКОВИЋ

Коментари

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива