Свилајнац је још као главни културни и административни центар Ресаве, па и касније био изворшите са ког су потекли многи признати књижевници и песници. Данас, много година касније, та традиција се наставља, наиме у Свилајнцу постоји Књижевни клуб "Трачак" који окупља креативне људе од пера. Недавно смо разговарали са заступницом ове књижевне дружине Драганом Вучковић и замолили је да нам каже нешто више о настанку, значају и активностима овог клуба.
Од када постоји Ваш Књижевни клуб?
Књижевни клуб „Трачак“ из Свилајнца је званично регистрован од септембра 2015. године. Међутим, зачетак целе приче лежи у радионици креативног писања Биљане Миловановић – Живак, коју је Ресавска библиотека организовала за младе и не тако младе Свилајнчане још 2007. Оформљена је дружина писаца која је наставила окупљање, дружење и стварање. Дружина се, упркос повременим паузама у раду, из године у годину увећавала и подмлађивала. Од фебруара 2014 чланови клуба се поново редовно окупљају и активно стварају, тако да је било логично да наш рад најзад „озваничимо“ прошле године.
Одакле идеја да покренете овакву организацију?
Полазна тачка за покретање овог књижевног клуба је свакако ентузијазам људи који су се окупили са жељом да пишу и афирмишу се као ствараоци, а пре свега да пруже подршку младима из своје заједнице и укључе их у активно стваралаштво и учешће у активностима Удружења. Ову идеју је било могуће покренути захваљујући великој подршци Ресавске библиотеке из Свилајнца, где се састајемо, као и Центра за културу, у чијем простору организујемо књижевна окупљања. Важно је напоменути да су се од самог почетка сви чланови усагласили око заједничких циљева, а то су промовисање културе, предочавање алтернативног модела понашања младима, помоћ при објављивању радова, повезивање са сродним удружењима, институцијама и појединцима, као и културно-уметнички и друштвени развој заједнице. На крају крајева, све нас у „Трачку“ повезује љубав према писаној речи, а сваки наш сусрет је испуњен позитивном енергијом, опушта нас, испуњава, и зато се свака среда (наш дан за сусрете) чека са нестрпљењем.
Шта су досадашње активности клуба?
Досад смо се публици представили на традиционалним књижевним вечерима „Јунско вече 2009“ и „Јунско вече 2015“, а ову годину смо започели организовањем „Мартовског сусрета људи од пера“. То је уједно и наше прво заједничко вече са књижевним клубовима из других градова где смо ми били домаћини. Као гости смо се до сад представили публици у Великој Плани. Поред организовања књижевних вечери, чланови су врло активни у погледу слања радова на конкурсе и објављивани су у многим зборницима песама и прозних радова, а такође смо и добитници већег броја награда и похвала за допринос књижевном стваралаштву.Као свакодневну активност бих издвојила нашу радионицу креативног писања, где разрађујемо различите књижевне форме, почев од основних корака грађења приче па све до књижевне критике.
Како је протекло недавно одржано књижевно вече?
Књижевно вече „Мартовски сусрет људи од пера“ је за нас, као млади клуб, једно ново и прелепо искуство. Гости вечери су били Књижевни клуб ЦЗНТК „Абрашевић“ из Крагујевца, Књижевни клуб „21“ из Смедеревске Паланке и писци из Велике Плане. Према утисцима гостију и публике, ово вече је било врло успешно. Свако од учесника се представио са по неколико својих дела, прозних или поетских. Будући да су се учесници смењивали више пута, паузе су биле испуњене музиком гитара наших свилајначких уметника, Николе Кецмана и Горана Рајковића. Након званичног дела програма, наставили смо дружење на коктел-партију уз разговор, упознавање и размењивање утисака са гостима.
Колико чланова броји Ваша организација?
Наш „Трачак“ за сад броји двадесет чланова, с тим што је све више младих који нам се придружују и то нас посебно радује. Поред тога што се окупљамо у Ресавској библиотеци, један огранак Клуба ради у Пољопривредно-ветеринарској школи са домом ученика „Свилајнац“, а други почиње са радом у Средњој школи „Свилајнац“, где у оквиру секција професори и професорке који су активни чланови „Трачка“ раде са ученицима по већ објашњеном моделу креативне радионице. За сад има десетак заинтересованих ученика који долазе на секције и активно учествују у писању.
Шта планирате даље?
Неки од планова за наредни период су организовање традиционалне „Јунске вечери 2016“, затим књижевне вечери за ученике који стварају на школским секцијама, помоћ члановима који већ имају припремљене песме да објаве своје прве збирке, као и наставак сарадње са књижевним клубовима из других градова. Намера нам је да се кроз овакав вид појављивања што више представимо другима, да покажемо младима да вреди улагати у стваралаштво и, на послетку, да се иза сваког „трачка“ који „сија“ у нама може појавити „сунце креативности“.
ФАНЗИН ВЛАДАН ЈОВАНОВИЋА КОЈИМ ПРЕДСТАВЉАЈУ РАДОВЕ ПЕСНИКА |
Захвалили смо се Драгани на овом отвореном и занимљивом разговору. Важно је испољити љубав према писаној речи и придружити се оваквим Удружењима без превеликог страха. За то нам може послужити парафраза Александра Островског коју је дао професор и писац Миомир Петровић: "Квалитетно уметничко дело има хиљаду и једну ману, лоше само једну; то што је лоше", казао је он.
Н.Р./Фото: Књижевни клуб "Трачак"
Коментари
Постави коментар