Пређи на главни садржај

ОСМИ МАРТ СПЕЦИЈАЛ: РАДА МИЉКОВИЋ - ПРОСВЕТИТЕЉКА И НАРОДНИ ХЕРОЈ!

Осми март се у свету обележава по сећању на глас за равноправност жена који је подигла Клара Цеткин. Међутим, у Србији је кроз историју било веома храбрих жена које су умеле да равноправно са мушкарцима деле ратне подвиге, као и ране. У међуратној историји Ресаве, у селу Балајнцу радила је просветитељка и народни херој Рада Миљковић. 




Увек тиха, доследна и прибрана дуго незапажена, али када те човек  једанпут заволи, не заборавља те лако, написала је у Радином дневнику, једна пријатељица. 

 Рада Миљковић је рођена 1917. године у Белици код Јагодине. Рођена је у сиромашној породици,  па је од малена осетила шта је борба, која ће јој после постати и животна звезда водиља. По завршетку основне школе и Ниже гимназије, Рада уписује Женску педагошку школу у Крагујевцу, дипломира и постаје учитељица. Нешто кратко је радила у Јагодини, али онда је дошла у Ресави, у мало деспотовачко село Балајнац, 1937.

Нова страна мог живота. Све непознато, ново. Читав живот прође нам у ишчекивању новога, које нам тако брзо постаје свакодневно, када смо га већ доживели. Целог школовања сањала сам и живела од снова који су били у вези са мојим позивом. Циљ ми је изгледао тако неостварљив. Тако магловито, дивно, у исто време и романтично, изгледало ми је остварење мог циља. А ево! Све је тако реално и просто. Деца у дворишту вриште и скачу. То је детињство (Рада Миљковић, 25. септембра, 1937.)

Фото: Балајнац, фацебоок



У Балајнцу је Рада лепо прихваћена, да је својим причама и једноставношћу успела да приђе и да прирасте за срца и најстаријих мештана. Савез бораца из Јагодине, у њеној биографији додао је занимљиве детаље из живота у Балајнцу. Рада је у Балајнцу припремала представе на часу српскохрватског језика у шуми, а прва таква је била "Црвенкапа", касније је радила и различите рецитале. У свом дневнику она је детаљно описала обичаје из села Балајнца које је сретала на терену. Говорила је сељацима како да унапреде сеоску задругу. Учила је девојчице и жене како да воде рачуна о личној хигијени, говорила им које часописе треба да читају. Саветовала их да се боре за своја права. Међутим, мало помало, због њене сарадње са Комунистичким покретом и учешћем у Културно - просветно издавачкој задрузи "Вук Караџић" , на њен рад стижу и прве оптужбе. Због тога што наводно "буни народ и чита дебеле књиге" Рада је 1940. премештена из Балајнца у Иванковац. 

Носила је увек карабин на рамену, имала је за појасом бомбу и револвер и један плави копоран, а на глави је имала црвену мараму... кад је држала говоре... стиснутом песницом  поздрављала је и обратила се народу "Смрт фашизму другарице и другови"...Сељаци и сељанке су је пажљиво слушали. Тискали су се да је боље и ближе виде, да је изблиза чују.  Девојка, партизанка, ратник, борац са пушком и бомбама, први пут у њиховом селу, обраћа им се, позива их у борбу... Захваљујући Радином раду на терену у 2. шумадијској партизански одред стално су пристизали нови борци... Рада је испољавала велику бригу за људе, а посебно за тек придошле борце. Помагала им је да се снађу, ослободе, сваки часак је користила за њихово војничко оспособљавање, како да се чувају, политички и културно образовање омладине био је њен први задатак. (Говор пријатељице Заге Стојиловић на отварању Спомен библиотеке у Радином родном селу Белици).

Тако је Рада из Иванковца прешла у Јагодину и ту се бавила организовањем омладине и припремом марксистичке литературе. Цела је припадала партији. Лако је као што смо чули доводила и нове борце и као васпитач бринула о њима. Надала се Рада да ће преживети Други светски рат и да ће се вратити свом животном позиву. Желела је да рад настави баш у Балајнцу. 

Кад се заврши рат, вратићу се својој деци и свом Балајнцу, говорила је током дугих ратних пешачења.
Фото: србијаданас.рс.


Нажалост Рада је претрчавајући борбени положај погинула од усташке пушке. Датум смрти остао је забележен 19. јула 1942. код села Урије. 

Фото: ОШ Рада Миљковић Јагодина

Данас се по њој зову неке школе, библиотеке, вртићи и улице у Поморављу. Иако није до краја испунила своју васпитну мисију, свакако ће остати упамћена као знаменита, стамена жена Ресава, која је показала да су мушкарци и жене, чак и у рату равноправну. 



М. Мирковић/извор: Нови пут,1955; Савез бораца

Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра