Листајући по сећањима старих мештана Плажана и околине, као и у књизи Дајане Костић "Обичаји, песме и игре у Горњој Ресави", налазимо занимљиву стару игру која је везана за Беле покладе.
МАРГА - ОБИЧАЈ ИЗ ХОМОЉА - ФОТО: printscreen |
Многима је познато да на овај дан у Ресави, у влашким деловима народ пали једну ватру на селу да отера зле духове, а у српским неколико ватри на раскрсницама са истим циљем. Иако се у овоме Власи и Срби разликују, једна игра која се некада играла показује како је у Ресави дошло до размене културних вредности између Срба и Влаха. Срби и Власи у Ресави играли друштвену игру Маргу, Репу или Пујду.
Марга је покладна игра коју играју мушкарци око ватре. Она је забележена у Хомољском крају, међутим, Дајана Костић је записала од мештана како је ова игра играна и у селима Ресаве. То ни мало не чуди јер је у Ресави приметна размена културних добара између Влаха и Срба.
Старији мушкарци се ухвате за тканице у змијоликом облику, главни носи штап и његов циљ је да обори последњег у пепео. Ова игра се код Влаха изводи уз музику. Како би лакше стигао до последњег сви у низу својим таласањем помажу првом, а када буде надомак завршног чина да обори последњег, изговара : "Шишмарга, Шишмарга".
Игром случаја недавно смо разговарали са једним старијим мештанином Плажана који нам је говорио о старој игри око ватре "Пујда". Он каже да се раније у селу као код Влаха палила само једна ватра, а данас на свакој раскрсници. Чепркајући по својим сећањима прича како је изгледала игра "Пујда" коју су играли старији мештани мушког пола, а он је био дечак, па је само гледао:
Повежу се сви тканицама у змијоликом облику. Први носи штап и јури да обори последњег. Када му се примакне да га обори, док се сви таласају виче: "Ради Пујда, ради Пујда", па кад га удари, обори га на под и тако све остале у низу. То је мени деловало као опасна игра, данас је више нико не практикује, али ја сам ето запамтио те детаље.
Приметићете да је то она иста "Марга" или "Репа" која се исто игра, али само другачије зове. Нажалост, нема писаних података, али се претпоставља да су Власи из Хомоља први играли ову игру, а Ресавци су је видели и усвојили, само јој ето променили назив, а негде чак ни то нису радили.
Н.Р./фото: printscreen
Коментари
Постави коментар