Пређи на главни садржај

ВЛАСИ И СРБИ У РЕСАВИ НЕКАДА ИГРАЛИ МАРГУ, РЕПУ ИЛИ ПУЈДУ!

Листајући по сећањима старих мештана Плажана и околине, као и у књизи Дајане Костић "Обичаји, песме и игре у Горњој Ресави", налазимо занимљиву стару игру која је везана за Беле покладе. 

МАРГА - ОБИЧАЈ ИЗ ХОМОЉА - ФОТО: printscreen


Многима је познато да на овај дан у Ресави, у влашким деловима народ пали једну ватру на селу да отера зле духове, а у српским неколико ватри на раскрсницама са истим циљем. Иако се у овоме Власи и Срби разликују, једна игра која се некада играла показује како је у Ресави дошло до размене културних вредности између Срба и Влаха. Срби и Власи у Ресави играли друштвену игру  Маргу, Репу или Пујду. 


Марга је покладна игра коју играју мушкарци око ватре. Она је забележена у Хомољском крају, међутим, Дајана Костић је записала од мештана како је ова игра играна и у селима Ресаве. То ни мало не чуди јер је у Ресави приметна размена културних добара између Влаха и Срба. 

Старији мушкарци се ухвате за тканице у змијоликом облику, главни носи штап и његов циљ је да обори последњег у пепео. Ова игра се код Влаха изводи уз музику. Како би лакше стигао до последњег сви у низу својим таласањем помажу првом, а када буде надомак завршног чина да обори последњег, изговара : "Шишмарга, Шишмарга".


Игром случаја недавно смо разговарали са једним старијим мештанином Плажана који нам је говорио о старој игри око ватре "Пујда". Он каже да се раније у селу као код Влаха палила само једна ватра, а данас на свакој раскрсници. Чепркајући по својим сећањима прича како је изгледала игра "Пујда" коју су играли старији мештани мушког пола, а он је био дечак, па је само гледао: 
Повежу се сви тканицама у змијоликом облику. Први носи штап и јури да обори последњег. Када му се примакне да га обори, док се сви таласају виче: "Ради Пујда, ради Пујда", па кад га удари, обори га на под и тако све остале у низу. То је мени деловало као опасна игра, данас је више нико не практикује, али ја сам ето запамтио те детаље. 


Приметићете да је то она иста "Марга" или "Репа" која се исто игра, али само другачије зове. Нажалост, нема писаних података, али се претпоставља да су Власи из Хомоља први играли ову игру, а Ресавци су је видели и усвојили, само јој ето променили назив, а негде чак ни то нису радили.  


Н.Р./фото: printscreen

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива