Пређи на главни садржај

ТРАДИЦИОНАЛНА РЕСАВСКА ТРПЕЗА ЗА БЕЛЕ ПОКЛАДЕ!

Трпеза је одувек била место породичног мира и окупљања. Не само зато што је на столу било хране, већ и зато што се ширила љубав и пажња. У неким селима Ресаве, обичај припреме трпезе за Беле покладе се до данас није променио. Можда су се једино изгубили неки ситни али занимљиви обичаји са којима Вас упознајемо.

pouke.org


У који год дом у Ресавском крају да уђете на Беле покладе затећи ће Вас вредна домаћица која за овај празник према обичајима својих предака справља најпре гибаницу, старо јело од свежих корки, сира и јаја. Кад гибаница буде испечена домаћица обавезно припрема и домаћу кокошију супу. Обичај је да се за овај дан принесе жртва у виду неке пернате домаће животиње, често је то кокошка у Ресави. Гибаница се једе рано ујутру, а супа и кокошка су за ручак. Поред тога све домаћице не изостављају десерт, то је најчеше кох, жута торта преливена млеком. 
У вечерњим часовима у појединим домовима обичај је да се скувају и кокошија јаја, која се привежу концем тако да висе и да се љуљају, па се тако организује и такмичење између укућана ко пре ухвати јаје зубима. 
Напомињемо да за овај као и све друге дане, није важно шта се једе, већ колико љубави има у конзумирању те хране и према ближњима, што је и циљ Белих поклада. Да се опрости свима и мирно уђе у Велики Васкршњи пост. 

М.Мирковић 


Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива