Пређи на главни садржај

ПРОШЛО ЈЕ 17 ГОДИНА ОД НАТО АГРЕСИЈЕ: ПРЕЖИВЕО САМ, НЕКИ МОЈИ ВРШЊАЦИ НИСУ!

Данас се навршава 17 година од како  су пале прве бомбе НАТО авијације на Социјалистичку Републику Југославију. Бомбардовање је трајало 78 дана, а страдало је више од 2000 цивила. 
Ова агресија - ратно стање оставило је дубоке и стресне последице многим генерацијама, па и мојој 1991. Било је то идилично вече у мојој породици ништа није указивало да ће се за само неколико минута цео Запад сручити непријатељским бомбама на нашу домовину. Оно што је могло да укаже да се рат спрема јесу само трагови од млазних авиона на небу изнад нашег села, због чега су стари људи често одмахњивали главом како нам се не пише добро. Ми млади нисмо веровали. Дакле, те вечери гледали смо тада популарну сапуницу "Есмералду" и кад је Хосе Армандо пао са коња, нестала је струја и чуле су се сирене. Родитељи су се погледали и схватили о чему се ради, ми млади нисмо могли ни да замислимо шта ће тих 78 дана задесити нашу земљу. Одмах смо спаковали ствари са спрата и преселили се у доњи део куће. Никога нисмо виђали, школа у почетку није радила, били смо други разред. Иако живимо у крају близу и данас значајног војног полигона "Пасуљанске ливаде" нисмо били бомбардовани. Међутим,  најјаче осветљење и потреси иза брда били су када је бомбардована Ћуприја, сећам се да је мој отац рекао: "Бомбардују Ћупрују". У то време тачне вести о бомбардовању имала је Крушевачка и Јагодинска телевизија. Занимљиви су били и повремени спотови против НАТО узурпатора који су урадили глумци Индексовог позоришта користећи ликове цртаних филмова. Пред сам крај рата, школа је почела да како тако функционише, у почетку су приређиване представе на отвореном, а касније смо се вратили и у клупе. Нисам тада много мислио о последицама рата, међутим данас сам захвалан Богу што су сви у мом селу и околини преживели, преживео сам и ја, али многи моји вршњаци из других градова  нису били те среће. Нека им Бог подари рајско насеље, слава свима! Хришћански је опростити, али ове злочине никада  не треба заборавити. 



М. Мирковић/фото: "Нови пут"

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива