Пређи на главни садржај

У ПАРАЋИНУ ДРУГИ СЕМИНАР ФОЛКЛОРА: НА СЕМИНАРУ И РЕСАВЦИ!

У Параћину је у недељу одржан други семинар фолклора на коме су обрађиване "Игре из Доње Јасенице и Трстеника". Семинар је одржао Бранко Мастиловић, а у организација кореографа Бранише Милојковића и његових сарадника. На семинару је било играча из околине Параћина, али и из околних места. Семинар су похађали и чланови и  уметнички руководилац КУД-а "Јавор" из Сладаје. Укупно 52 семинарца каже за наш лист Милојковић. 




Овај дан био је веома посебан за већину полазника семинара, јер су након семинара имали заказан хуманитарни концерт у Стрмостену како би прикупили новац за лечење њихове другарице Јуце. На делу се видело да када постоји воља ништа није тешко. Семинар је завршен сат времена раније, иако су обрађиване сложене игре са по неколико варијанти. 
- Најављено је 14 игара, међутим свака је имала по 2-3 варијанте што је "већи залогај" него што изгледа. Посебно ми је драго што смо сачували принцип да се обрађују игре из Централне Србије, која је увек била ризница српских игара, тако да смо избегли "замке" рубних подручија где се мешају утицаји других народа, рекао је Мастиловић.



Упитан за утиске искрено је за наш лист рекао:
-Уопште ми није проблем да у једном дану пређем 360 км, кад знам да ћу имати то задовољство да сретнем ове дивне људе, ову децу која одлично играју и имају бистре главице, па брзо уче све што им се понуди. Имали су тог дана хуманитарни концерт за њихову другарицу Јуцу и захваљујући енергији у једном дану успешно је завршен како семинар тако и хуманитарни концерт на којем је прикупљено више од 1000 евра. Свака част добрим људима, само  да их је више, прича Мастиловић о својим утисцима. 


БОГАТО ИГРАЧКО НАСЛЕЂЕ ШУМАДИЈЕ
На овогодишњем семинару обрађене су следеће игре из Доње Јасенице: "Осмица, криво куче, крњевачко коло, звонце,  чичино и Мингино коло. Из области играчког наслеђа Трстеника обрађене су игре: "Шетљка, шумадијске гајде, стара чергарка, поп Маринково коло, посејо деда,  старе двојнице, шестица и стара трбушанка. 


Мишљење предавача дели и организатор Браниша Милојковић који је истакао да је први семинар одржан прошле године и да ће се наставити и наредних година. Задовољан је одржаним семинаром. Посебно се захвалио Бранку Мастиловићу који је несебично део новца донирао за лечење мале Јуце. 
Након семинара, пуни елана кренули су на хуманитарни концерт у Стрмостену. О чему ћете читати у нашем наредном тексту. 


Н.Р./фото: Б.Мастиловић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...