Пређи на главни садржај

У ПАРАЋИНУ ДРУГИ СЕМИНАР ФОЛКЛОРА: НА СЕМИНАРУ И РЕСАВЦИ!

У Параћину је у недељу одржан други семинар фолклора на коме су обрађиване "Игре из Доње Јасенице и Трстеника". Семинар је одржао Бранко Мастиловић, а у организација кореографа Бранише Милојковића и његових сарадника. На семинару је било играча из околине Параћина, али и из околних места. Семинар су похађали и чланови и  уметнички руководилац КУД-а "Јавор" из Сладаје. Укупно 52 семинарца каже за наш лист Милојковић. 




Овај дан био је веома посебан за већину полазника семинара, јер су након семинара имали заказан хуманитарни концерт у Стрмостену како би прикупили новац за лечење њихове другарице Јуце. На делу се видело да када постоји воља ништа није тешко. Семинар је завршен сат времена раније, иако су обрађиване сложене игре са по неколико варијанти. 
- Најављено је 14 игара, међутим свака је имала по 2-3 варијанте што је "већи залогај" него што изгледа. Посебно ми је драго што смо сачували принцип да се обрађују игре из Централне Србије, која је увек била ризница српских игара, тако да смо избегли "замке" рубних подручија где се мешају утицаји других народа, рекао је Мастиловић.



Упитан за утиске искрено је за наш лист рекао:
-Уопште ми није проблем да у једном дану пређем 360 км, кад знам да ћу имати то задовољство да сретнем ове дивне људе, ову децу која одлично играју и имају бистре главице, па брзо уче све што им се понуди. Имали су тог дана хуманитарни концерт за њихову другарицу Јуцу и захваљујући енергији у једном дану успешно је завршен како семинар тако и хуманитарни концерт на којем је прикупљено више од 1000 евра. Свака част добрим људима, само  да их је више, прича Мастиловић о својим утисцима. 


БОГАТО ИГРАЧКО НАСЛЕЂЕ ШУМАДИЈЕ
На овогодишњем семинару обрађене су следеће игре из Доње Јасенице: "Осмица, криво куче, крњевачко коло, звонце,  чичино и Мингино коло. Из области играчког наслеђа Трстеника обрађене су игре: "Шетљка, шумадијске гајде, стара чергарка, поп Маринково коло, посејо деда,  старе двојнице, шестица и стара трбушанка. 


Мишљење предавача дели и организатор Браниша Милојковић који је истакао да је први семинар одржан прошле године и да ће се наставити и наредних година. Задовољан је одржаним семинаром. Посебно се захвалио Бранку Мастиловићу који је несебично део новца донирао за лечење мале Јуце. 
Након семинара, пуни елана кренули су на хуманитарни концерт у Стрмостену. О чему ћете читати у нашем наредном тексту. 


Н.Р./фото: Б.Мастиловић

Коментари

Популарни постови са овог блога

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при

ПРОШЛО ЈЕ 13 ГОДИНА ОД СМРТИ ВОЈИСЛАВА ЈАКИЋА: ЧУДНОВАТИ СЛИКАР И ВАЈАР МАЛЕ ВАРОШИ!

"Живот је исувише кратак; штета га је протраћити на спавање" , говорио је самоуки сликар и вајар Војислав Јакић Воја свом пријатељу чувеном сликару, писцу и новинару Моми Капору. Чињеница да је неко посегнуо чак из Београда да се у Деспотовцу диви уметности једног особењака указује да је реч о великом уметнику, кога ни после 13 година, Деспотовчани нису заборавили, као ни многобројне галерије и музеји у којима су изложена Јакићева дела. За Јакића се чуло до Америке, он је био поп- артиста у Србији, пре него што се овај правац појавио у Америци и добио своју дефиницију. А ко је он заправо ? БЕЗ НАЗИВА , 2002. /ФОТО: МУЗЕЈ НАИВНЕ И МАРГИНАЛНЕ УМЕТНОСТИ ЈАГОДИНА На ово питање одговор можемо пронаћу у недавно објављеној монографији   Деспотовац Стојадина Томића. Воја Јакић је рођен 1932. године у Македонији. Био је син свештеника Ђорђа, а у Деспотовац су дошли у раном Јакићевом детињству. Од 1952- 1957. Јакић је у Београду похађао школу цртања и вајања код чувеног Ра