Пређи на главни садржај

ПРИРОДЊАЧКИ ЦЕНТАР СРБИЈЕ У СВИЛАЈНЦУ ОТВОРИО ПРВИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ "ПРОТОН"!

У Природњачком центру Србије у Свилајнцу данас је уз присуство представника локалне самоуправе, гостију, ђака и професора из Свилајнца и окружења, отворен први фестивал науке "Протон". 


На почетку програма пригодним говором обратио се председник општине Свилајнац Предраг Милановић:
Свилајнац је показао да има капацитет да прави прворазредне научне догађаје, што није баш честа ситуација са мањим општинама. Изузетно сам поносан, јер су ово резултати нашег вишегодишњег  рада и труда. Велика је ствар окупити овако велике и значајне научне институције наше земље на једном месту, а уједно овај фестивал потврђује и основну функцију и циљ Природњачког центра, а то је промовисање научних садржаја, приближавање различитих области широј публици. Мислим да је "Протон" то доказао, рекао је Милановић који је знатижељно погледао сва чуда науке који су изнели учесници. 
Учешће на првом фестивалу науке, узеле су веома значајне и релевантне институције Републике Србије, које својим областима стручног рада показују неке од најзначајнијих и најзанимљивијих достигнућа  науке. 



МУП Србије и ПУ Јагодина, одсек за криминалистичке и противдивизионе  технике приказују јавности тајне форезничког увиђаја. 
Гимназија "Светозар Марковић" из Ниша, открива важност и суштину биљака.
Да је и древна прошлост веома блиска показују учесници са Филозофског факултета из Београда: Клуба студената археологије који показују једно археолошко налазиште и многе артефакте. 
За љубитеље моторних возила, ту је и "Друмска стрела" студената Машинског факултета -  прва формула направљена у Србији. Излажу и Национална возачка академија, али и САТ media group. 

У свет тераријума својим експонатима уводе нас студенти Природно математичког факултета у Крагујевцу. 
Ни домаћини, успешни ученици основних и средњих школа општине Свилајнац се нису обрукали. У оквиру програма "Expert Teen", изводе експерименте из хемије и физике. 

Колико је овај догађај не само занимљив, већ и значајан  објаснила је  директорка Природњачког центра Србије  и организатор фестивала Ирена Дубравац. Она је рекла које су то сталне поставке у центру, али и колика је цена карте. 
- Цена карте за фестивал науке је 300 динара, а уз ту улазницу можете обићи и сталне изложбе Природњачког центра - Геолошко времеплов, Свет минерала и стена, Свет диносауриса, упознати животиње и свет наше земље, видети српске метеорите, поставку палеонтологија и уживати у нашем забавном парку на отвореном са 20 врста диносауруса у живом облику, истакла је она.

Уколико нисте данас, фестивал науке можете посетити и сутра 5.03. од 10 - 18 часова. А Природњачки центар можете посетити и другим данима и уз повољне цене карте уживати у чарима и тајнама природе наше древне планете Земље.  
 



Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...