Пређи на главни садржај

ПРОШЛО ЈЕ 207. ГОДИНА ОД ПОГИБИЈЕ СТЕВАНА СИНЂЕЛИЋА:НА ЧАСУ ЗЕМЉОПИСА!

На часу Земљописа у једној школи 1900. године у плану и програму трећег разреда који је учитељ морао да реализује говорило се на једном часу  о овом великом не само ресавском, већ и српском ратнику који се у боју на Чегру показао као достојан славних предака, када је  1809. пуцао у барутану. 

ФОТО: ВИКИПЕДИА

Учитељ је ово предавање почео питањима о славним српским војсковођама о којима су учили на претходним часовима, међутим, касније их је и питао шта они то знају о Стевану Синђелићу.  

"учитељ: Да ли неко зна по чему је значајно село Војска?
  деца: по Стевану Синђелићу"

КУЋА У ГРАБОВЦУ/ВИКИПЕДИА


Када је утврдио да деца знају о коме је реч започео је причу. Говорио је да се његов отац звао Радован, а мајка Синђелија. Као дете, служио је код војводе Петра Гложанца. Када су Турци убили Петра, он је подигао све своје пријатеље на Устанак. Помињао је учитељ његове ратничке заслуге на Јасењару, као и ону још значајнију када је потукао Хафиз- Пашу у боју на Иванковцу 1805. Затим и у бици на Делиграду, 1806. 
Убрзо је заузео и брдашце Чегар код Ниша, под командом Милоја Петровића. Турци ударише на Синђелића. Међутим, он није марио говорећи: "Ниш је мој! Ја ћу први у њега". Синђелић је како занесено учитељ даље прича молио Петровића за помоћ, али је он није послао, зато што се Синђелић превише дружио са Добрњцем, кога је Милоје Петровић презирао. 
ЧЕГАР/ ВИКИПЕДИА
- Кад Синђелић виде да Турци наваљују гомилама, у његов шанац, па се почеше са Србима клати и за гуше хватати, отвори врата на шанцу и викне: "Спасавајте се браћо, ко хоће и ко може". А он оде подруму, где му је барут стајао, па извади пиштољ, и кад шанац бејаше пун Турака, опали у барут. А Турци и Срби који су били у шанцу, одлетели су у ваздух и доле мртви падали, говорио учитељ предано лекцију. 
Касније су од глава сазидали Ћеле - кулу које је тек достојно сахранио Милош Обреновић, када је ослободио овај крај.
- Е лепо. Сада нека сваки од вас код куће лепо на својој вежбанци напише, све оно што сам вам ја о Стевану Синђелићу причао, па ћете ми донети, кад буде други час из Земљописа, те да вам прегледам, завршио је учитељ предавање о Синђелићу. 


               припремио М.Мирковић/ "Просветни гласник", 1900.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива