На часу Земљописа у једној школи 1900. године у плану и програму трећег разреда који је учитељ морао да реализује говорило се на једном часу о овом великом не само ресавском, већ и српском ратнику који се у боју на Чегру показао као достојан славних предака, када је 1809. пуцао у барутану.
ФОТО: ВИКИПЕДИА |
Учитељ је ово предавање почео питањима о славним српским војсковођама о којима су учили на претходним часовима, међутим, касније их је и питао шта они то знају о Стевану Синђелићу.
"учитељ: Да ли неко зна по чему је значајно село Војска?
деца: по Стевану Синђелићу"
КУЋА У ГРАБОВЦУ/ВИКИПЕДИА |
Када је утврдио да деца знају о коме је реч започео је причу. Говорио је да се његов отац звао Радован, а мајка Синђелија. Као дете, служио је код војводе Петра Гложанца. Када су Турци убили Петра, он је подигао све своје пријатеље на Устанак. Помињао је учитељ његове ратничке заслуге на Јасењару, као и ону још значајнију када је потукао Хафиз- Пашу у боју на Иванковцу 1805. Затим и у бици на Делиграду, 1806.
Убрзо је заузео и брдашце Чегар код Ниша, под командом Милоја Петровића. Турци ударише на Синђелића. Међутим, он није марио говорећи: "Ниш је мој! Ја ћу први у њега". Синђелић је како занесено учитељ даље прича молио Петровића за помоћ, али је он није послао, зато што се Синђелић превише дружио са Добрњцем, кога је Милоје Петровић презирао.
ЧЕГАР/ ВИКИПЕДИА |
- Кад Синђелић виде да Турци наваљују гомилама, у његов шанац, па се почеше са Србима клати и за гуше хватати, отвори врата на шанцу и викне: "Спасавајте се браћо, ко хоће и ко може". А он оде подруму, где му је барут стајао, па извади пиштољ, и кад шанац бејаше пун Турака, опали у барут. А Турци и Срби који су били у шанцу, одлетели су у ваздух и доле мртви падали, говорио учитељ предано лекцију.
Касније су од глава сазидали Ћеле - кулу које је тек достојно сахранио Милош Обреновић, када је ослободио овај крај.
- Е лепо. Сада нека сваки од вас код куће лепо на својој вежбанци напише, све оно што сам вам ја о Стевану Синђелићу причао, па ћете ми донети, кад буде други час из Земљописа, те да вам прегледам, завршио је учитељ предавање о Синђелићу.
припремио М.Мирковић/ "Просветни гласник", 1900.
Коментари
Постави коментар