Пређи на главни садржај

РЕЗУЛТАТИ ПРВЕ АНКЕТЕ ПОКАЗАЛИ: РЕСАВЦИ ПОЗНАЈУ СВОЈУ ТРАДИЦИЈУ!

Пре месец дана покренули смо прву анкету са циљем да сазнамо колико Ресавци познају своју традицију? Анкета је садржала 10 питања, где су наши читаоци морали да одаберу један од три понуђена одговора. 
Резултати анкете која је спроведена на малом, али репрезентативном узорку од 49 Ресаваца и Ресавки, показало је да мештани овог краја познају своју традицију и посебно игре и обичаје. Тачан одговор нису дали на само једно питање зато што се одговор  веома  ретко помиње у научној јавности и медијима. У наставку следи детаљан опис и одговор на питања. 

1.Подаци о обичајима, играма и песмама Горње Ресаве записани су у књизи? Тачан одговор да је написала Дајана Костић дало је 20 људи. 


2. Код другог питања,  у којим селима се обављао обичај коледара наилазимо на двоумљења, осамнаесторо људи дало је тачан одговор да је забележено у Бељајци и Тропоњу, а док је чак 16 људи мислило да је реч о Плажану и Миливи. 



3.Веома занимљиво било је и треће питање, помало и замка, јер сви се сећају старих фотографија да на њима углавном Ресавци покривају главе шубарама и шајкачама. Међутим, код Ресаваца није било забуне па је тако велики број дао тачан одговор и доказао да познаје начине одевања у Ресави. 



 4. Недавно смо писали о обичају "Покладна свадба" који се за Покладе одржава у Медвеђи, што је допринело да већина одговори тачно и на четврто питање. 




  5. На следеће питање такође није било много двоумљења, већина познаје да Ресавци највише играју на прстима као у Шумадији, док постоје и игре које се играју целим стопалом у претежно Влашким крајевима. 

6. Као што познају начине играња, тако познају и сам редослед играња, па је велики проценат Ресаваца тачно одговорио да је коло којим се започињу игранке Шетња. 


7. Ово питање је многима задало главобоље и то је једино питање око којег читаоци нису могли да се усагласе. Реч је о томе да нема довољно писаних података, међутим постоје описи да су се у Ресавским селима, а посебно у селу Плажану играла Жална кола, па је то и Дајана поменула у својим записима. 


8. О овом питању не треба много говорити. Ресавци знају да се на Ђурђевдан коље јагње (91% ) је то и потвдио. 


9. Питање замке могло је, али није збунило Ресавце. Тако да и овде није изостао одговор. Међутим, познато је да се на седељкама обављао посао, ткања и вежења, па се није могло играти. 


10. Последње питања је такође било лако за наше читаоце, а ми мислили да поставимо замку. Реч је о бојама марама у Ресавском крају. 

На крају прве анкете можемо закључити да људи у Ресавском крају, што је утрвђено на малом узорку, познају традицију свог краја, јер су успешно одговорили на 9, од 10 постављених питања. Надамо се да ћете и у будућности попуњавати наше анкете, а нова анкета биће на "Новој Ресави", већ крајем следеће недеље, а питаћемо Вас кроз пет питања о једној нашој позоришној манифестацији која се одржава више од две деценије у Деспотовцу. 

Анкету припремио Марко Мирковић 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при...

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...

ХРОНИКА МАПС-А : ИНТЕРВЈУ СА МИЛОШЕМ МИЛОШЕВИЋЕМ РЕДИТЕЉЕМ ПРЕДСТАВЕ "НЕБЕСКЕ ШАЈКАЧЕ"!

На овогодишњој свечаности у Плажану, награду за најбољу представу  и признање  "Славољуб Вулић" по оцени жирија понело је позориште из Трстеника, за представу "Небеске шајкаче" по тексту Милосава Буце Мирковића, у режији Милоша Милошевића, која је у понедељак 9. маја, на Светски дан борбе против фашизма, отворила манифестацију .  Фото: фацебоок, М.Милошевић Милош је у интервју након представе рекао да је урађена по тексту "Баладе са Зејтилника" његовог пријатеља Милосава Буце Мирковића и на неки начин испуњење аманета. Милосав је петнестак дана пре смрти наредио Милошу да ову књигу објави, али и да уради сценску адаптацију у Трстеничком позоришту. Што је он и учинио. Ова представа се осим жирија допала и публици па су тако глумци враћани како би се рекло на "бис".  Са наградом у руци увек срдачан, писац и редитељ Милош Милошевић пристао је да своје утиске подели са читаоцима "Нове Ресаве". Да ли сте очекивали да ће пре...