Пређи на главни садржај

РЕЗУЛТАТИ ПРВЕ АНКЕТЕ ПОКАЗАЛИ: РЕСАВЦИ ПОЗНАЈУ СВОЈУ ТРАДИЦИЈУ!

Пре месец дана покренули смо прву анкету са циљем да сазнамо колико Ресавци познају своју традицију? Анкета је садржала 10 питања, где су наши читаоци морали да одаберу један од три понуђена одговора. 
Резултати анкете која је спроведена на малом, али репрезентативном узорку од 49 Ресаваца и Ресавки, показало је да мештани овог краја познају своју традицију и посебно игре и обичаје. Тачан одговор нису дали на само једно питање зато што се одговор  веома  ретко помиње у научној јавности и медијима. У наставку следи детаљан опис и одговор на питања. 

1.Подаци о обичајима, играма и песмама Горње Ресаве записани су у књизи? Тачан одговор да је написала Дајана Костић дало је 20 људи. 


2. Код другог питања,  у којим селима се обављао обичај коледара наилазимо на двоумљења, осамнаесторо људи дало је тачан одговор да је забележено у Бељајци и Тропоњу, а док је чак 16 људи мислило да је реч о Плажану и Миливи. 



3.Веома занимљиво било је и треће питање, помало и замка, јер сви се сећају старих фотографија да на њима углавном Ресавци покривају главе шубарама и шајкачама. Међутим, код Ресаваца није било забуне па је тако велики број дао тачан одговор и доказао да познаје начине одевања у Ресави. 



 4. Недавно смо писали о обичају "Покладна свадба" који се за Покладе одржава у Медвеђи, што је допринело да већина одговори тачно и на четврто питање. 




  5. На следеће питање такође није било много двоумљења, већина познаје да Ресавци највише играју на прстима као у Шумадији, док постоје и игре које се играју целим стопалом у претежно Влашким крајевима. 

6. Као што познају начине играња, тако познају и сам редослед играња, па је велики проценат Ресаваца тачно одговорио да је коло којим се започињу игранке Шетња. 


7. Ово питање је многима задало главобоље и то је једино питање око којег читаоци нису могли да се усагласе. Реч је о томе да нема довољно писаних података, међутим постоје описи да су се у Ресавским селима, а посебно у селу Плажану играла Жална кола, па је то и Дајана поменула у својим записима. 


8. О овом питању не треба много говорити. Ресавци знају да се на Ђурђевдан коље јагње (91% ) је то и потвдио. 


9. Питање замке могло је, али није збунило Ресавце. Тако да и овде није изостао одговор. Међутим, познато је да се на седељкама обављао посао, ткања и вежења, па се није могло играти. 


10. Последње питања је такође било лако за наше читаоце, а ми мислили да поставимо замку. Реч је о бојама марама у Ресавском крају. 

На крају прве анкете можемо закључити да људи у Ресавском крају, што је утрвђено на малом узорку, познају традицију свог краја, јер су успешно одговорили на 9, од 10 постављених питања. Надамо се да ћете и у будућности попуњавати наше анкете, а нова анкета биће на "Новој Ресави", већ крајем следеће недеље, а питаћемо Вас кроз пет питања о једној нашој позоришној манифестацији која се одржава више од две деценије у Деспотовцу. 

Анкету припремио Марко Мирковић 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива