Пређи на главни садржај

ХРОНИКА МАПС-А: МИРОЉУБ ИВАНОВИЋ, УПРАВНИК ТЕАТРА "РЕСАВА": ТРЕБА НЕГОВАТИ МАЈСКЕ АМАТЕРСКЕ ПОЗОРИШНЕ СВЕЧАНОСТИ!

Позоришни фестивал МАПС у Плажану улази полако у трећу деценију свог трајања. Тим поводом поразговарали смо са управником театра "Ресава" Мирољубом Ивановићем, који нам је открио зашто је значајно чувати и неговати овај фестивал, шта ћемо видети наредних дана,  али се подсетио оснивача и првог фестивала 1982. Као и оног из 1999. године када је Србима било најтеже, али је прорадио инат, те су се свечаности одржале на отвореном. Мирољуб је био ту од самог почетка фестивала.

ДЕЈАН ЦИЦМИЛОВИЋ И МИРОЉУБ ИВАНОВИЋ, "ДЕСПОТ И ПРОКАЗА", 2007. 


Како сте задовољни како протичу ове 21. Мајске аматерске позоришне свечаности?

-За сада сам изузетно задовољан и што се тиче квалитета представа и што се тиче посећености. Опет је публика и Месна заједница Плажане показала да је школована, да зна да реагује на онај прави начин како треба да се реагује и тако да самим актерима позоришних представа даје изузетну снагу и вољу да представу заврше на најбољи могући начин. Из године у годину ја сам се све више плашио због све мањег броја људи у  Месној заједници, да ће гледаност полако да опадне. Међутим, ево, на нашу срећу и нас као организатора и саме Месне заједнице то се не дешава, напротив број гледала се из године у годину и повећава. Што је веома значајно за неговање овог фестивала.

Какве представе нас очекују у наредним данима фестивала?

Публика ће вечерас имати прилике да погледа једну по мени доста добро урађену представу. То је "Галеб" Антона Павловића Чехова, јер познајем самог редитеља Дејана Цицмиловића који је изузетан и Рачанско позориште. У петак нас поново очекује једна комедија изузетно квалитетна позоришта из Јагодине. И наравно у суботу ћемо завршити фестивал једном професионалном представом у коју ја уопште не сумњам, мислим да ће тад и сала били пуна и да ће се тражити столица више. 

ДЕТАЉ СА ФЕСТИВАЛА, 2012. /ФОТО: Н.Р.


Морамо неговати нашу прошлост, да бисмо знали како да се снађемо у будућности. Зато смо питали Мирољуба како су изгледале прве свечаности и каква је била реакција публике, с обзиром да је то било нешто ново и да тада нису били развијени дигитални медији (интернет).

Како су изгледале прве Мајске аматерске позоришне свечаности, 1982. године?

То је био један догађај, по идеји сада покојног Славе Вулића који је био легенда, који је толико волео позориште. Те 1982. године су се први пут одржале Мајске аматерске позоришне свечаности. Сећам се да је сала била препуна, људи су свраћали са њива и куповали комплете улазница за све представе на свечаностима, тада су се улазнице продавале. Могу рећи да се тражила и карта више. Једно изузетно интересовање, у то време. Него нажалост то је било 1982. и 1983, па смо затим правили једну паузу све до 1993. године када су се поново одржале и од 1999. године се редовно одржавају. 

Можете ли нам рећи како су изгледале свечаности у време НАТО бомбардовања, 1999. године?

Ове свечаности су се одржале баш у  сред НАТО бомбардовања, да ли мало и због ината, али могу да кажем да су ове свечаности биле најпосећеније. То су биле четвртке по реду, а одржале су се на отвореном у школском дворишту. Тада је било по 500, 600 гледалаца. Постоји и један детаљ који сам запамтио, да је тада такође наступало Градско позориште из Ћуприје, они су играли то вече у Плажану, а исте ноћи је било бомбардовање Ћуприје. 

СТЕФАН БУЗУРОВИЋ И КАЛИНА КОВАЧЕВИЋ У ПЛАЖАНУ, 2015./ФОТО: Н.Р.


Колико су по Вама значајне свечаности за нашу општину?

Оно што не може у једној реченици да се каже о свечаностима. То је да треба неговати ово. Публика у Плажану се бар до сада показала као изузетна. Мислим да и после нас, доћи ће млади који ће наставити да негују овај фестивал. Свима треба да буде јасно и да је ово Плажанска манифестација, сам МАПС је настао и толике године се одржава у Плажану, и без обзира да ли у Деспотовцу буде изграђена сала, ове свечаности остају у Плажану, а ми ћемо организовати тамо неке друге. 


М.Мирковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ДЕЦА ИЗ СТЕЊЕВЦА: ИГРАЈУ ФОЛКЛОР, ПРАВЕ ЛИМУНАДУ И ПАЛАЧИНКЕ

 ЧЛАНОВИ КУД-А "РЕСАВА"  ПРИПРЕМАЛИ ЛИМУНАДА И ПАЛАЧИНКЕ НА ТУРНИРУ  Да нису само добри играчи, већ и иницијатори недавно су показали чланови КУД-а "Ресава" из Стењевца. Они су припремали и продавали лимунаду и палачинке на сеоском турниру и тако у буџет свог друштва донирали 40.000 динара. Поред дружења које није изостало неки од њих су научили да чак и испеку палачинке, каже Кристина Стаматовић уметнички руководилац овог ансамбла. 

ФУДБАЛЕРИ "РУДАРА" ИЗ ПЛАЖАНА: НИЖУ УСПЕХЕ И ПРОМОВИШУ ЗДРАВЕ СТИЛОВЕ ЖИВОТА

На "Станојевом чаиру" и "Живиној ливади" у Плажану фудбал је почео да се игра давно, а тек од 1952. када је фудбалско друштво озваничено именом "Рудар" захваљујући руднику "Морава" који је радио у селу ова игра постаје једна од обавезних споредних ствари у селу. Деценијама су стасавале нове генерације и низали се успеси.  Победнички пехар    Златно индустријско доба је прошло, млади из села све више одлазе, али фудбал и фудбалска утакмица та важна смотра у Плажану и данас остаје празник, када се на фудбалском игралишту скупи и младо и старо да ужива у спектаклу и подржи свој "Рудар".  А како и не би када млади људи ентузијасти углавном из овог села свакодневно истрајавају да клуб опстане, ниже успехе и промовише здраве стилове живота. О ранијим успесима клуба може се све прочитати у књизи Стојадина Томића "Фудбал у Горњој Ресави", а о успеху у претходној сезони и пласману у Поморавско окружну лигу, разговарали смо са једним од

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива