Пређи на главни садржај

ХРОНИКА МАПС-А: МИРОЉУБ ИВАНОВИЋ, УПРАВНИК ТЕАТРА "РЕСАВА": ТРЕБА НЕГОВАТИ МАЈСКЕ АМАТЕРСКЕ ПОЗОРИШНЕ СВЕЧАНОСТИ!

Позоришни фестивал МАПС у Плажану улази полако у трећу деценију свог трајања. Тим поводом поразговарали смо са управником театра "Ресава" Мирољубом Ивановићем, који нам је открио зашто је значајно чувати и неговати овај фестивал, шта ћемо видети наредних дана,  али се подсетио оснивача и првог фестивала 1982. Као и оног из 1999. године када је Србима било најтеже, али је прорадио инат, те су се свечаности одржале на отвореном. Мирољуб је био ту од самог почетка фестивала.

ДЕЈАН ЦИЦМИЛОВИЋ И МИРОЉУБ ИВАНОВИЋ, "ДЕСПОТ И ПРОКАЗА", 2007. 


Како сте задовољни како протичу ове 21. Мајске аматерске позоришне свечаности?

-За сада сам изузетно задовољан и што се тиче квалитета представа и што се тиче посећености. Опет је публика и Месна заједница Плажане показала да је школована, да зна да реагује на онај прави начин како треба да се реагује и тако да самим актерима позоришних представа даје изузетну снагу и вољу да представу заврше на најбољи могући начин. Из године у годину ја сам се све више плашио због све мањег броја људи у  Месној заједници, да ће гледаност полако да опадне. Међутим, ево, на нашу срећу и нас као организатора и саме Месне заједнице то се не дешава, напротив број гледала се из године у годину и повећава. Што је веома значајно за неговање овог фестивала.

Какве представе нас очекују у наредним данима фестивала?

Публика ће вечерас имати прилике да погледа једну по мени доста добро урађену представу. То је "Галеб" Антона Павловића Чехова, јер познајем самог редитеља Дејана Цицмиловића који је изузетан и Рачанско позориште. У петак нас поново очекује једна комедија изузетно квалитетна позоришта из Јагодине. И наравно у суботу ћемо завршити фестивал једном професионалном представом у коју ја уопште не сумњам, мислим да ће тад и сала били пуна и да ће се тражити столица више. 

ДЕТАЉ СА ФЕСТИВАЛА, 2012. /ФОТО: Н.Р.


Морамо неговати нашу прошлост, да бисмо знали како да се снађемо у будућности. Зато смо питали Мирољуба како су изгледале прве свечаности и каква је била реакција публике, с обзиром да је то било нешто ново и да тада нису били развијени дигитални медији (интернет).

Како су изгледале прве Мајске аматерске позоришне свечаности, 1982. године?

То је био један догађај, по идеји сада покојног Славе Вулића који је био легенда, који је толико волео позориште. Те 1982. године су се први пут одржале Мајске аматерске позоришне свечаности. Сећам се да је сала била препуна, људи су свраћали са њива и куповали комплете улазница за све представе на свечаностима, тада су се улазнице продавале. Могу рећи да се тражила и карта више. Једно изузетно интересовање, у то време. Него нажалост то је било 1982. и 1983, па смо затим правили једну паузу све до 1993. године када су се поново одржале и од 1999. године се редовно одржавају. 

Можете ли нам рећи како су изгледале свечаности у време НАТО бомбардовања, 1999. године?

Ове свечаности су се одржале баш у  сред НАТО бомбардовања, да ли мало и због ината, али могу да кажем да су ове свечаности биле најпосећеније. То су биле четвртке по реду, а одржале су се на отвореном у школском дворишту. Тада је било по 500, 600 гледалаца. Постоји и један детаљ који сам запамтио, да је тада такође наступало Градско позориште из Ћуприје, они су играли то вече у Плажану, а исте ноћи је било бомбардовање Ћуприје. 

СТЕФАН БУЗУРОВИЋ И КАЛИНА КОВАЧЕВИЋ У ПЛАЖАНУ, 2015./ФОТО: Н.Р.


Колико су по Вама значајне свечаности за нашу општину?

Оно што не може у једној реченици да се каже о свечаностима. То је да треба неговати ово. Публика у Плажану се бар до сада показала као изузетна. Мислим да и после нас, доћи ће млади који ће наставити да негују овај фестивал. Свима треба да буде јасно и да је ово Плажанска манифестација, сам МАПС је настао и толике године се одржава у Плажану, и без обзира да ли у Деспотовцу буде изграђена сала, ове свечаности остају у Плажану, а ми ћемо организовати тамо неке друге. 


М.Мирковић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при...

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...

ХРОНИКА МАПС-А : ИНТЕРВЈУ СА МИЛОШЕМ МИЛОШЕВИЋЕМ РЕДИТЕЉЕМ ПРЕДСТАВЕ "НЕБЕСКЕ ШАЈКАЧЕ"!

На овогодишњој свечаности у Плажану, награду за најбољу представу  и признање  "Славољуб Вулић" по оцени жирија понело је позориште из Трстеника, за представу "Небеске шајкаче" по тексту Милосава Буце Мирковића, у режији Милоша Милошевића, која је у понедељак 9. маја, на Светски дан борбе против фашизма, отворила манифестацију .  Фото: фацебоок, М.Милошевић Милош је у интервју након представе рекао да је урађена по тексту "Баладе са Зејтилника" његовог пријатеља Милосава Буце Мирковића и на неки начин испуњење аманета. Милосав је петнестак дана пре смрти наредио Милошу да ову књигу објави, али и да уради сценску адаптацију у Трстеничком позоришту. Што је он и учинио. Ова представа се осим жирија допала и публици па су тако глумци враћани како би се рекло на "бис".  Са наградом у руци увек срдачан, писац и редитељ Милош Милошевић пристао је да своје утиске подели са читаоцима "Нове Ресаве". Да ли сте очекивали да ће пре...