Након свечаног отварања, на сцени у Плажану, вечерас је изведена и представа "Небеске шајкаче" која је награђена снажним аплаузом од неколико минута. Представу је извело позориште из Трстеника, по тексту Милосава Буце Мирковића, у режији Милоша Милошевића.
На сцени, магла, чувари Зејтилника, млађи и старији. Ратне муње, а затим и војници који се у колони кроз публику полако пењу на сцену, где их чекају омладинке у белим кошуљама. Затим, тама, а из сцене израњају гробови, а остало су епитафи, да су некада постојали, да су имали жеље, надања, и да су изборили све оно у чему данас уживамо. Овако се најкраће може описати утисак након вечерашње представе која је отворила 21. МАПС у Плажану. Са поводом, изведена је емоционална представа, са циљем да на Дан победе над фашизмом, подсети на оно што је сваком човеку свето, на домовину. Глумци, су испраћени аплаузом који је трајао неколико минута, а утисци се нису сабрали ни у ходнику.
Након представе разговарали смо са редитељем и драмским писцем, Милошем Милошевићем који је рекао да је веома задовољан одржаном представом, али и публиком која је разумела представу.
-Мени је драго што сам у овом крају, у Плажану и што смо вечерас имали привилегију да отворимо овај фестивал. Што се тиче моје представе, све оно што сам као редитељ тражио од глумаца они су вечерас пласирали овој предивној публици. Мени је драго што је у публици било доста деце и који су надам се схватили причу, јер су пажљиво гледали и наградили аплаузом. Схватио сам да су и та деца, као и ти наши дечаци који су на сцени били који су дали оно највредније што су имали за Србију, а то је живот. Видим да и ова деца су наследници, и они су та једна визија наша која ће да настави традицију тог српства, љубљења отаџбине. Хвала богу и да имамо овакве глумце, а и овакву публику, рекао је Милош.
-Видите, 2013. године када сам се задњи пут видео са Буцом Мирковићем који је написао "Баладе са Зејтилника", а то су баладице у форми епитафа тих голобрадих младића који леже на Зејтилнику. Дао ми је ту књигу и дао ми је још неколико балада и пошто смо били врли пријатељи, а ја сам њега поштовао као оца. Он ми је наредио, као што може отац да нареди, да издам ту књигу, у издавачкој кући Љубостиња, да урадим допуњено издање, као и адаптацију овог текста за сцену и ако могу да то урадим у Трстеничком позоришту. Када је после 15 дана он преминуо, ја сам схватио да је то био његов аманет мени. Хвала богу, у част Буци који је био значајно име у позоришној и књижевној критици, као и поета, ја сам урадио књигу, као и сценску адаптацију "Небеске шајкаче" која траје од 2014. године. Занимљиво је да је представа требала да изађе 14. маја 2014. године, међутим тада је општину Трстеник и Србију задесила велика поплава. Наравно због ванредног стања одложили смо премијеру. Замислите, премијера се десила 28. јуна на Видовдан, када је и Милосаву Буци Мирковићу био рођендан, тада је била премијера у Трстенику. Већ у јулу ми смо затворили овом представом Први фестивал "Буцини Дани" у Александровцу, одакле је он био родом. То је фестивал професионалних позоришта, а ми смо имали ту част и привилегију да будемо једино аматерско позориште на том фестивалу, прича редитељ Милош.
- Јако сам задовољна. Позивам овом приликом публику да дође и да прати нашу манифестацију Мајске аматерске позоришне свечаности и да нам сала буде пуна као што смо навикли свих ових пређашњих година и да се представе наших гостију гледају и да људи мало разбију монотонију и да изађу из својих кућа и да буду овде, да се дружимо и проведемо једно лепо и пријатно вече, казала је госпођа Миленковић.
М.Мирковић/фото: И.Радошевић
Коментари
Постави коментар