У мајском броју билтена Пољопривредне саветодавне стручне службе из Јагодине, између осталог објављен је и текст о најчешћим болестима краставаца у пластенику и на отвореном дип. инжерења Ружице Ђукић.
Представљамо Вам три најраспрострањеније болести краставаца и начине спречавања и лечења.
Пламењача краставца (Pseudoperonospora Cubensis)
To је гљивично обољење које најчешће напада краставац и у заштићеном простору и на отвореном. Како пише у билтену, најчешће се јавља када су лета прохладна и кишовита посебно код краставаца корнишона у пострној сетви.
FOTO: AGROKLUB.COM |
Како да препознам сиптоме? На лицу листа јављају се неправилне угласте пеге жуте боје, а на наличју једва приметна сивкаста навлака. Пеге се спајају и цела лиска има жут хлоротичан изглед. Како болест напредује оболело ткиво вене и суши се, те се цела лиска распадне. Како кажу, ова гљива има више генерација годишње, а зараза се остварује продирањем зооспора кроз стомине отворе (поготово кроз повреде и ране на биљци). Оптимална температура за настанак и развој болести је од 15-25 степени.
FOTO:AGROKLUB.COM |
Како да спречимо и излечимо биљку? Болест се може спречити превентивним прскањем на бази МЕТАЛАКСИЛ М Aliette 80WP u 0,25-0,37%, Aliette flash-0,25-0,35%, Ridomil
MZ u2,5 kg /ha, Acrobat MZ -2,5 kg /ha, Curzate M-3 kg /ha, Quadris 1 l/ ha,
Pergado R,Cursate R..
Бактериозна пламењача краставца (Pseudomonas lachrumans)
Овај паразит се најчешће јавља у кишним годинама и то код гајења биљака на отвореном пољу. Преноси се семеном и зараженим биљним остацима.
FOTO: HEMIKS.RS |
Сиптоми су пеге на листу и стаблу, као и то што на месту инфекције са наличја лист сузи.
Болест се може спречити коришћењем здравог семена, и правилним плодоредом што подразумева да се на истој парцели краставац не гаји 2-3 године. Превентивно се спречава прскањем препаратима на бази БАКРА.
Пепелница краставца (Erysiphe cicho racearum)
Болест се јавља по сувом времену и температури од 23 степена, запаженија је у затвореном него отвореном простору. Најчешћи сиптоми су на лицу и наличју листа где се уочавају беле прашкасте округле колоније које могу да покрију целу лиску. Лист се суши и опада. Болест се запажа и на лисној петељци и стаблу, док на плодовима није уочена.
FOTO:AGROEKONOMIJA.RS |
Прскање против пепелнице почиње када се уоче беле прашкасте пеге и то следећим препаратима које препоручује служба: Quadris 0,75l/ha ha Systhane 0,04%, Falcon 460 EC
0,6л/ха. Ortiva opti 2,5l/ha Sabithane 0,045%.
Представили смо Вам три болести које се најчешће јављају, поред ових постоји могућност и да се јаве: Сива трулеж, вирус мозаика краставца... о чему можете читати у најновијем билтену ове пољопривредне стручне службе.
Текст приредио Марко Мирковић/ извор: пссјагодина.рс
Коментари
Постави коментар