Пређи на главни садржај

САВЕТИ ИЗ ПОЉОПРИВРЕДЕ: ЗАШТИТА КРАСТАВАЦА ОД БОЛЕСТИ!

У мајском броју билтена Пољопривредне саветодавне стручне службе из Јагодине, између осталог објављен је и текст о најчешћим болестима краставаца у пластенику и на отвореном дип. инжерења Ружице Ђукић. 
Представљамо Вам три најраспрострањеније болести краставаца и начине спречавања и лечења. 

Пламењача краставца  (Pseudoperonospora Cubensis)

To је гљивично обољење које најчешће напада краставац и у заштићеном простору и на отвореном. Како пише у билтену, најчешће се јавља када су лета прохладна и кишовита посебно код краставаца корнишона у пострној сетви. 

FOTO: AGROKLUB.COM

Како да препознам сиптоме?  На лицу листа јављају се неправилне угласте пеге жуте боје, а на наличју једва приметна сивкаста навлака. Пеге се спајају и цела лиска има жут хлоротичан изглед. Како болест напредује оболело ткиво вене и суши се, те се цела лиска распадне. Како кажу, ова гљива има више генерација годишње, а зараза се остварује продирањем зооспора кроз стомине отворе (поготово кроз повреде и ране на биљци). Оптимална температура за настанак и развој болести је од 15-25 степени. 
FOTO:AGROKLUB.COM

Како да спречимо и излечимо биљку?    Болест се може спречити превентивним прскањем на бази МЕТАЛАКСИЛ М Aliette 80WP u 0,25-0,37%, Aliette flash-0,25-0,35%, Ridomil MZ u2,5 kg /ha, Acrobat MZ -2,5 kg /ha, Curzate M-3 kg /ha, Quadris 1 l/ ha, Pergado R,Cursate R..

Бактериозна пламењача краставца (Pseudomonas lachrumans)

Овај паразит се најчешће јавља у кишним годинама и то код гајења биљака на отвореном пољу. Преноси се семеном и зараженим биљним остацима. 

FOTO: HEMIKS.RS

Сиптоми су пеге на листу и стаблу, као и то што на месту инфекције  са наличја лист сузи.
Болест се може спречити коришћењем здравог семена, и правилним плодоредом што подразумева да се на истој парцели краставац не гаји 2-3 године. Превентивно се спречава прскањем препаратима на бази БАКРА. 

Пепелница краставца (Erysiphe cicho racearum)

Болест се јавља по сувом времену и температури од 23 степена, запаженија је у затвореном него отвореном простору. Најчешћи сиптоми су на лицу и наличју листа где се уочавају беле прашкасте округле колоније које могу да покрију целу лиску. Лист се суши и опада. Болест се запажа и на лисној петељци и стаблу, док на плодовима није уочена. 

FOTO:AGROEKONOMIJA.RS

Прскање против пепелнице почиње када се уоче беле прашкасте пеге и то следећим препаратима које препоручује служба: Quadris 0,75l/ha ha Systhane 0,04%, Falcon 460 EC 0,6л/ха. Ortiva opti 2,5l/ha Sabithane 0,045%.

Представили смо Вам три болести које се најчешће јављају, поред ових постоји могућност и да се јаве: Сива трулеж, вирус мозаика краставца... о чему можете читати у најновијем билтену ове пољопривредне стручне службе.

        Текст приредио Марко Мирковић/ извор: пссјагодина.рс

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЈАВОРЦИ ОТВОРИЛИ СЕЗОНУ НАСТУПОМ У РУДОВЦИМА

Чланови КУД-а "Јавор" из Сладаје, отворили су фолклорну сезону наступом у Рудовцима код Лазаревца. По речима уметничког руководиоца овог ансамбла Јасне Димитријевић, сарадња са овим ансамблом траје неколико година. "Упознали смо се у Несебару на летовању, ово је други пут како смо њихово гости. Ми смо се представили играма из Баната, Лесковца, Шумадије и влашким играма, а домаћини "Рудар" извели су игре из Србије. Нишаву, тројно, Македонију и јантру. После концерта приређена је журка са прелепим дружењем, прича Јасна о наступу којим су отворили фолклорну сезону Сладајци су напорно радили током целе зиме, одржавајући сваког викенда пробе фолклора. Прошла година кажу била је успешна. "Прошла година је била више него успешна, имали смо преко 30 наступа, освојили смо прву награду у Сврљигу за изворне игре као и награду за свеукупне победнике, круна нашег успеха је учешће на Међународном витешком фестивалу "Јуст оут" у Деспотовцу", при...

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...

ХРОНИКА МАПС-А : ИНТЕРВЈУ СА МИЛОШЕМ МИЛОШЕВИЋЕМ РЕДИТЕЉЕМ ПРЕДСТАВЕ "НЕБЕСКЕ ШАЈКАЧЕ"!

На овогодишњој свечаности у Плажану, награду за најбољу представу  и признање  "Славољуб Вулић" по оцени жирија понело је позориште из Трстеника, за представу "Небеске шајкаче" по тексту Милосава Буце Мирковића, у режији Милоша Милошевића, која је у понедељак 9. маја, на Светски дан борбе против фашизма, отворила манифестацију .  Фото: фацебоок, М.Милошевић Милош је у интервју након представе рекао да је урађена по тексту "Баладе са Зејтилника" његовог пријатеља Милосава Буце Мирковића и на неки начин испуњење аманета. Милосав је петнестак дана пре смрти наредио Милошу да ову књигу објави, али и да уради сценску адаптацију у Трстеничком позоришту. Што је он и учинио. Ова представа се осим жирија допала и публици па су тако глумци враћани како би се рекло на "бис".  Са наградом у руци увек срдачан, писац и редитељ Милош Милошевић пристао је да своје утиске подели са читаоцима "Нове Ресаве". Да ли сте очекивали да ће пре...